samen te komen voor het opdoen van een bijzondere ervaring of trip, al dan niet door drank of drugs gesti muleerd, een plek ook waar je bij geweest moet zijn om andere gelijkgestemden ontmoet te hebben. De entree voor het festival bedraagt 3,50 gulden. Heimelijk wordt er ook bier verkocht, één gulden per flesje. In geval van slecht weer zal uitgeweken worden naar de Congreszaal van de schouwburg. Al vroeg in de ochtend van 23 mei 1968 trekt een bont uitgedoste stoet van jongeren door de binnen stad richting de Lochemse berg. Het openluchttheater is al snel goed gevuld. In het theater staat een zelfge bouwd podium opgetrokken uit planken van oude kratten en pallets. De optredende artiesten brengen hun eigen versterkers en speakers mee. Meer geluid dan dat van een gitaarversterker of zangzuiltje is er niet. Op het theaterterrein is zegge en schrijve één toilet aanwezig. De enige landelijk bekende band die optreedt is Les Baroques uit Baarn. De groep FAGHM, waarvan de naam gevormd wordt door de eerste letter van de voornamen van de bandleden, komt uit het Overijs selse Hengelo. Uit Ede wordt, als een andere band plotseling verstek moet laten gaan, te elfder ure de groep Inshore 'ingevlogen'. Lokale optredende acts zijn The David Copperfield Style, met Lochems be kendste muzikant, zanger-gitarist Appie Daalmeijer en Dizizion Superflu, een band waarin mede-organisator Gerth Beltman zingt. Het Balkan Trio uit Den Haag laat van zich horen en in de pauzes wordt draaiorgel De Flierefluiter aangezwengeld. Naast muziek is er volop ruimte voor andere creatieve uitingen. De 'action painting' show waarbij jongens en meisjes al dan niet (half) ontbloot vol met verf wor den gesmeten om vervolgens over een doek gerold te worden, is in handen van kunstacademiestudent Ben Jolink. De latere frontman van popgroep Normaal is tevens presentator van de dag. De dichters Theo Twijnstra en Bert de Wilde brengen poëzie ten gehore, mede-organisator Peter Mense vertoont als fakir zijn magische kunsten op een spijkerbed en er is een 'Diggers Shop' waar kettingen, kraaltjes, kleding, wierook etc. geruild of goedkoop gekocht kunnen worden. Ondanks het feit dat er in 1968 op Hemelvaartsdag ook weer een popfestival in het nabijgelegen Markelo is, wordt het Lochemse evenement met tweeduizend in plaats van de verwachte vijfhonderd bezoekers een enorm succes. De Vergulde Os Als onder de noemer 'Provadya?' overal in ons land culturele avonden voor de alternatieve jeugd wor den georganiseerd en in het voorjaar van 1968 het magisch centrum Fantasio in Amsterdam zijn deuren opent, borrelen in de zomer van dat jaar ook soortge lijke ideeën in de hoofden van een aantal Lochemse 'creatievelingen' op. René Boom, Paul van Maanen, Gerth Beltman, Frank Colijn en Peter Mense richten de stichting Mouse op. Een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Oosterwal in Lochem wordt het onder komen van de stichting. De woning wordt opgeknapt tot een 'kosmisch ludiek centrum' compleet met thee huis en 'diggersshop'. In januari 1969 gaat men onder 57 de naam De Vergulde Os open. Via een VPRO-radiouit- zending van Wim Noordhoek en Jan Haasbroek wordt 3 de nodige publiciteit gegenereerd en in korte tijd weet de besloten club een groot aantal leden aan zich te binden. In het centrum vinden allerlei activiteiten plaats: lezingen over verdovende middelen, yoga, macrobi- otisch voedsel, seks, dienstweigeren en de existentie filosofie van Jean-Paul Sartre, optredens van schrijvers en dichters, onder andere Remco Campert en die van 17 Les Baroques, in een line-up met zanger Michel van Dijk en gitarist Ferdy Karmelk. Geheel rechts een deelnemer aan de action painting act op het Lochemse festival van 1968. (Collectie Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers, foto's Hugo Jaartsveld)

Land van Lochem | 2018 | | pagina 21