is 't Galgenveld het zesde vaste openluchttheater in de Achterhoek dat ook heden ten dage nog in ge bruik is. Worden de theaters in het begin vooral gebruikt voor toneelvoorstellingen, vanaf de jaren 60 vindt er ook andersoortig amusement plaats, zoals kindervoorstel lingen, uitvoeringen van gym- en zangverenigingen, fanfares en orkesten, openluchtfilms, dans... en popmuziek. Kösterskoele In Markelo, op slechts enkele kilometers van de grens met de provincie Gelderland, ligt openluchttheater De Kösterskoele. Leden van de plaatselijke beatclub Skee 1863 besluiten om op Hemelvaartsdag 4 mei 1967 in De Kösterskoele een openlucht beatfestival te organiseren. Het fenomeen van een open air pop festival is op dat moment in Nederland al niet geheel nieuw meer. Zo vindt er in het Amsterdamse Bos in september 1966 - eveneens in de ambiance van een openluchttheater - al een eenmalig festival plaats met The Alan Price Set, Cuby The Blizzards, The Incrowd, Armand, The Subterraneans en The Road Runner Sect. Het evenement in De Kösterskoele is achteraf bezien wel het oudste openlucht muziekfestival in ons land dat gedurende meerdere jaren (tot en met 1975) heeft bestaan. De eerste editie in Markelo is een bandcompetitie met lokale en regionale beatgroepen. Uitsmijter van de dag is een optreden van The Golden Earrings. Deze Haagse topgroep is later op de dag even verderop in het oosten van ons land de afsluitende act op de beatmarathon in Doetinchem. De jury voor de band competitie bestaat uit vertegenwoordigers van gram mofoonplatenmaatschappij EMI. De winnende band, The Rowdies uit Enschede, mag auditie doen bij de Haarlemse firma Bovema, onderdeel van EMI. Het podium bestaat uit drie platte boerenkarren, opgesteld onder een kapschuur. Er is geen omkleed- ruimte en zelfs geen enkel toilet op het terrein. Profes sionele bewaking of een eerste hulppost ontbreken. Er wordt uitsluitend Sinalco limonade en Hengelo bier verkocht. De entree bedraagt vijf gulden. De orga nisatie rekende op vijfhonderd bezoekers, maar het werden er veel meer. Crazy Beat Club Lang voordat het woord vergrijzing in de mond wordt genomen, is Lochem al de meest vergrijsde gemeente van Gelderland. In de negentiende eeuw reeds ves tigen zich in de toenmalige gemeenten Lochem en Gorssel vermogende renteniers om er hun oude dag te slijten. Toerisme, speciaal gericht op ouden van dagen, is een belangrijke pijler van de Lochemse eco nomie. Er zijn pensions uitsluitend bedoeld voor deze doelgroep. Je zou haast vergeten dat er ook nog jongeren wonen in het slaperige Lochem. Toch beginnen deze zich ook hier, net als elders in het land, te roeren. Als midden jaren 60 de beatclubs als paddenstoelen uit de grond schieten, blijft ook Lochem niet achter. In 1966 organiseert de Crazy Beat Club avonden in de congreszaal van de Lochemse schouwburg. De groep Les Baroques uit Baarn is wel vijf keer te zien, maar ook andere bekende bands als The Outsiders, Q'65, The Golden Earrings en The Zipps staan op het podium. o De beatpret in de schouwburg is van korte duur. In het daarop volgende jaar is er, op wat disco-avonden g in hotel-café-restaurant De Hooiplukker na, weinig te beleven in Lochem. Wel brengt een aantal Lo- chemse jongeren onder de naam KOOF een eigen, onregelmatig verschijnend, beatblad uit dat tot in de verre omtrek verspreid wordt. Op het hoogtepunt, in 15 1968, de band FAGHM liet zich ook horen in de zandkuil. Op de achtergrond zien we Bennie Jolink (met zonnebril) die op het festival een action painting act verzorgde. (Collectie Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers, foto's Hugo Jaartsveld)

Land van Lochem | 2018 | | pagina 19