grote dans- en showavond 'LES 'Lang voordat het woord vergrijzing in de mond wordt genomen, is Lochem al de meest vergrijsde gemeente van Gelderland' 14 Het wordt een elf uur durend spektakel met landelijke topbands als The Ro-d-Ys, De Maskers, The Shoes, The Mack en The Golden Earrings. Het evenement op Hemelvaartsdag 4 mei 1967 is het allereerste groot schalige indoor popfestival in ons land. Al vroeg in de ochtend is het een drukte van belang op het plein voor de markthal, waar duizenden tieners en twens zich verzamelen die 'dauwtrappend', per fiets of bromfiets of met bus of trein, naar Doetinchem zijn getrokken. Om 11 uur schallen de eerste beat- klanken uit de luidsprekerboxen. De happening in de Houtkamphal is een doorslaand succes en smeekt om een vervolg. Zo ver zal het niet komen. Het uitblijven van een schriftelijk fiat van burgemeester Cornelissen van Doetinchem trekt in 1968 een lelijke streep door de rekening. Er zal dat jaar op Hemelvaartsdag geen beatmarathon in Doetinchem plaatsvinden. Gelukkig springt men elders in de Achterhoek, onbedoeld, in de ontstane leemte en wordt een openluchttheater het decor van een nieuw muzikaal popfestijn. De Zandkuil in Lochem Voor 1915 zijn er wel openluchtspelen in ons land maar nog geen theaters die speciaal hiervoor zijn aangelegd. De openluchttheaters in Oisterwijk en Valkenburg zijn de eerste in ons land. Als gevolg van de crisis in de jaren 30 worden er in het kader van de rijkswerkverschaffing meer openluchttheaters ge bouwd. Een 'zinvolle vrijetijdsbesteding' en 'verheffing van het volk' worden als argumentatie gebruikt bij de besluitvorming rond de aanleg. In 1938 krijgt ook de Achterhoek zijn eerste openluchttheater. Op de westelijke flank van de Paasberg bij Lochem werd vroeger zand gewonnen. Als kort na 1900 de zandwinning verboden wordt, blijft er een zand kuil achter die al snel een geliefde speelplek wordt voor de Lochemse jeugd. In de weekenden spreiden gezinnen er op kleedjes de inhoud van hun picknick manden uit en met Pasen wordt er een enorm vuur ontstoken. Vanaf 1935 ontstaat bij de Vereniging Lochem Vooruit het plan om van 'De Zandkuil' een openluchttheater te maken. De crisis van de jaren 30 en de daarmee ge paard gaande hoge werkloosheid maken merkwaardi gerwijs de aanleg ervan mogelijk. Ruim vijftig arbeids loze Lochemmers worden voor de klus ingezet. Op 10 januari 1938 gaat de eerste spade de grond in en zeven maanden later al kan het theater, een ontwerp van gemeentearchitect H. Wessel, worden opgeleverd. Op vrijdag 29 juli 1938 opent burgemeester Van Luttervelt De Zandkuil en de dagen daarop wordt er William Shakespeare's A Midsummer Night's Dream opgevoerd. Nog meer openluchttheaters Ook elders in de Achterhoek ontstaat de behoefte aan een accommodatie voor toneelvoorstellingen in de open lucht. Daar waar een overdekt gebouw vanwege de hoge kosten geen haalbare kaart is, is de aanleg van een betrekkelijk goedkoop openluchttheater een goed alternatief. Nog voor de oorlog opent in Gen- dringen openluchttheater Engbergen haar poorten. Eind jaren 40 kunnen in Winterswijk (openluchtthea ter De Huininkmaat) voorstellingen in de open lucht plaatsvinden en vijf jaar later is ook Eibergen met een theater (openluchttheater De Maat) gezegend. De vroegere gemeente Gorssel beschikt in de jaren 50 ook over een openluchttheater. Het theater raakt later in verval, maar wordt in 2013 door de dorpsraad weer in ere hersteld. 't Galgenveld in Borculo, ooit ten tijde van de bisschop van Munster de plek waar ter dood veroordeelden werden opgehangen, krijgt in de jaren 30 een waterplas. In 1992 wordt de zwemaccommo- datie uitgebreid met een openluchttheater. Daarmee 23 mei 1968, jongelui uit Doetinchem onderweg naar het Openluchttheater in Lochem. (Foto collectie Jan Dekker, Doetinchem) THE CRAZY BEAT CLUB presenteert zaterdag 18 juni a.s. m.m.v. Nederlands meest populaire beatgroep CONGRESZAAL Aanvang 20.00 uur LOCHEM zaai open 19.00 uur Voorverkoop 17 juni van 19.00-21.00 uur aan de zaal l Verwacht 25 juni: The Golden Earrings: 2 juli: The Young Ones 3 E

Land van Lochem | 2018 | | pagina 18