'Al vroeg in de ochtend van 23 mei 1968 trekt een bont uitgedoste stoet van jongeren door de binnenstad richting de Paasberg' 13 Erik Meinen Van oudsher trok men er op Hemelvaarts dag in alle vroegte, als de dauw nog bo ven de velden hing, op uit om, dikwijls in groepsverband, een wandeling door de natuur te maken. Het dauwtrappen of dauwtreden sloeg op het gebruik om zin gend en blootsvoets op het gras te dansen. De dauw op het gras zou een zuiverende, heilzame werking hebben. Het dauwtrap pen, net als bijvoorbeeld de paasvuren een van oorsprong heidens gebruik, was in vroegere tijden populair onder de 'kleine luyden'. Het jaarlijkse verzetje ging echter nogal eens gepaard met een buitensporig plengoffer aan Bacchus. Geen wonder dat de diverse drankbestrijdingsorganisaties hun 'Blauwe Week' hielden in de dagen tus sen Hemelvaart en Pinksteren. Met name in de Achterhoek en Twente worden in de loop van de twintigste eeuw op Hemelvaartsdag de wandelschoenen steeds vaker vervangen door het rijwiel. Dauwtrappen wordt trappen op de pe dalen. De traditie blijft ook na de Tweede Wereldoorlog in zwang bij ouders met jonge kinderen of bij hen die reeds op gevorderde leeftijd zijn. Jongeren hebben er steeds minder mee. Tradities zijn vanaf eind jaren 50 sowieso iets om je als jongere tegen af te zetten. Beatmarathon Wat de jeugd mist is een doel, een goede reden, om er op Hemelvaartsdag op uit te trekken. Daar komt verandering in als beat- club Shabby (Doetinchem) en beatclub Ever Play (Winterswijk) in 1967 de handen ineen slaan en een beatmarathon organi seren in de Houtkamphal in Doetinchem. Dauwtrappen naor Q_ "53

Land van Lochem | 2018 | | pagina 17