Excursie van de werkgroep Oude Begraafplaats Jaarlijks organiseert de werkgroep Oude Begraafplaats een excursie voor haar medewerkers. Deze keer is het doel de be graafplaats in Vorden. Herman Ruesink heeft weer een mooie fietsroute uitgezet en om ongeveer 13.30 uur is iedereen in Vorden gearriveerd. Theo Janssen, de begraafplaatsbeheerder van de gemeente Bronckhorst, ontvangt de groep met veel enthousiasme en met koffie en thee. Hij was al meteen enthousiast, en verrast, door dit initiatief vanaf het eerste, telefonische contact. Hij vertelt het een en ander voorafgaand aan de rondleiding. Deze begraafplaats is aangelegd tussen 1828 en 1829 op een stuk heidegrond dat hiertoe werd afgestaan door de Marke van Vorden. Vanaf 1920 werd er in klassen begraven (1e, 2e en 3e klasse) maar daar is men in 1975 mee gestopt. "Het is niet meer van deze tijd". Onze groep gaat nog een bezoekje brengen aan De Wildenborcherhof om deze geslaagde excursie met een drankje en een hapje af te sluiten. 11 Op het oudste gedeelte zijn de grafkelders het meest opval lend. Ze behoren meestal toe aan de veelal adellijke families die op de kastelen Vorden, Hackfort, de Wildenborch, de Wiersse, den Bramel en het Enzerinck woonden. De be kendste persoon die begraven ligt in de grafkelder van de Wildenborch is A. C. W. Staring 1767-1840 De tekst op de binnenkant van de toegangspoort is van zijn hand: "Uit nacht rijst morgenrood, het leven uit de dood". De beide teksten boven de toegangspoort op onze begraaf plaats in Lochem zijn ook van A. C. W. Staring. De begraafplaats heeft een parkachtige uitstraling, is glooi end en heeft slingerende paden. In deze tijd moeten begraaf plaatsen ook commerciële activiteiten hebben, vertelt Theo Janssen. Omdat er veel crematies plaatsvinden is het lonend om voor een mooie plek te zorgen voor een urnengraf. Daar komen prachtige kunstwerken aan te pas, helemaal van deze tijd. Omdat er nog voldoende ruimte is voor nieuwe graven, wordt er niet geruimd. Na verlopen grafrechten en als er geen contact meer is met nabestaanden worden wel zerken verwijderd zodat het onderhoud wordt beperkt tot eventu eel maaien. Na een rondleiding van wel 2,5 uur zijn we terug bij het poortgebouw. Theo Janssen wordt bijzonder bedankt en hij krijgt twee boekjes overhandigd over Lochem nu en vroeger. Met de belofte dat hij volgend jaar een tegenbezoek wil komen brengen, wordt er afscheid genomen. Nog een bezoek voordat we de excursie afronden. Even buiten Vorden ligt een kleine, Joodse begraafplaats waar iedereen in is geïnteresseerd. Altijd de moeite waard, altijd bijzonder, zo'n Joodse Begraafplaats. Q_

Land van Lochem | 2018 | | pagina 15