bereikt. Het geld is op en de Spaanse soldaten begin nen te muiten. Een inval van de Veluwe zit er niet meer in. Zijn positie in de Graafschap wordt steeds hachelijker, omdat hij vanuit Groenlo kan worden afgesneden van zijn terugweg naar Keulen. Grol is een sterke vesting, die anders dan Lochem een behoor lijk garnizoen kan huisvesten. Lochem is daarvoor te klein. Spinola geeft zijn grootse dromen op en besluit om Groenlo aan te vallen. Vanuit Grol kan hij binnen enkele uren bij de IJssel zijn, zonder het contact met zijn achterland te verliezen, zo schrijft hij vergoelij kend aan de graaf van Bucquoy die vanuit Brabant naar het noorden is opgerukt en nu Nijmegen be dreigt. Daarmee zijn we terug bij af: het plan van Spinola om Nederland te doorsnijden is mislukt. De staatsen hebben hun les geleerd: onmiddellijk na de slag bij de Berkumerbrug worden de schansen van Stevin bij Zwolle aangelegd. Maar de Spanjaarden hebben wel een tweede front geopend in de Graafschap. Groenlo wordt na een beestachtige belegering ingenomen en blijft nog jaren Spaans, ondanks verwoede pogingen van Maurits de stad te ontzetten. Maar dat is nationale geschiedenis. Terug naar Lochem Wat onze stad betreft, Lochem wordt nog in 1606 te- rugveroverd op de Spanjaarden, door dezelfde tactiek te gebruiken als Spinola: poorten beschieten vanaf de Paasberg. De militaire betekenis van Lochem is vervlo gen: in 1607 stelt Maurits voor Lochem te ontmante len als vesting. Maar omdat Groenlo nog lang Spaans blijft, ligt Lochem nog decennia in oorlogsgebied... Zo worden we weer herinnerd aan het voor Lochem lastige jaar 1606. Een kijkje achter de schermen van de Tachtigjarige Oorlog dus, toen Lochem ineens een rol speelde in de landsgeschiedenis. Daarvoor zijn we de toezender, de heer Letwory uit Zwolle, heel dankbaar! Zou hij nog meer stukken over Lochem gevonden hebben? IckZacharias ter Haer in naemen ende van wegen haere dorchluchtige hoocheiden Alberti Artz hertogen van Oistenreich ende hertogen van Bra bant ende mijnes aller genedichsten heren ende verwalter des gerichtes tot Oldenzael, Doe kundt ende certificere in ende vermidts dessen, hoe dat voer mij ende mijne coernoeten nedden beschreven persoenlicken erschen- nen ende gecompareert ijs, die er[same] vrind discrete Albert Steenhouwer, gerichts verwalter tot Oet- mersum ende verclaerde ende sachte bij den ehedt soe haere voors[chreven] hoocheiden als gerichts verwalter tot Oetmersum gedaenter instantien des wol- edelen gestrengen, erentfesten, manhaften ende seer discreten heeren, Otto van Egmondt ridder etc. ende van wegen haere voors[chreven] dorchl[uchtige] hoocheiden Drost van Zallandt, hoe dat hem noch seer wall indechtich ende bewust ijs, dat die grave van Solre in anno C[hristi] 1606 omtrent den xx julij, aleer dat Lochem ende Groll belegert worden van Graef Maurits, die van Sallandt ende Twenthe, dagh op dagh bevolen hadde zecker getal van waegens te furnieren om Groll ende Lochem van Proviande ende munitie van oerloch te versien, alsoe dat het gerichte van Oetmersum voer die van Zallandt alhir gehadt hebben, den tijt van vier daegen lanck dree ende dertich waegen, dewelcke eenen dagh stille omme

Land van Lochem | 2018 | | pagina 13