r/77^A Velen hebben in de Veldmaat het model van zo'n meelwagen gezien, gemaakt door Gerrit Swart. Vol gens de Hollandse geschiedschrijver Van Meeteren werkten die ovens en molen overigens maar beperkt omdat ze snel vervuilden. Verder nam Spinola zijn eigen pontonbruggen mee. En houten vierkante ramen waarover canvas gespan nen werd, die dienden om over modderige bodem heen te komen. Ook hadden ze wagens vol bouwma teriaal. Een voor die tijd heel modern leger dus! Vaak wordt de vergelijking gemaakt met het Amerikaanse leger in Vietnam: technisch ongekend veel beter, maar veel minder gemotiveerd. Het probleem voor Spinola was, zoals een Franse ves tingbouwer, Vauban (1633-1707), later zou toelichten, dat de Nederlanden relatief dichtbevolkt waren: je kon wel een veldslag winnen, maar dan trok de vijand zich een paar kilometer verder terug in een vesting stadje of een kasteel, en dan zat je weer met een lastige belegering. Een definitieve overwinning was alleen maar te bereiken als je alle vestingen beheers te, en daarvoor had je nooit genoeg soldaten. Nu waren de meeste vestingmuren nog middeleeuws en niet bestand tegen kanonnen en buskruit, maar het vervoer van artillerie was heel lastig. Vandaar ook dat de Spanjaarden erop gebrand waren steden met allerlei listen in te nemen, zoals het hooiplukkers- incident in Lochem in 1590, of de inname van Bre- devoort door de zoon van Verdugo met zijn lansiers, op 14 maart 1606. Maar ook steden, die nog niet met schansen versterkt waren, of onvoldoende bemand, waren relatief eenvoudig in te nemen, zoals Lingen en Oldenzaal in het voorjaar van 1606. Die Tachtigjarige Oorlog blijkt dus een steekspel van schijnbewegingen, bluffen, onderhandelen en over vallen, van haastig bevoorraden, en even snel weer wegwezen, maar soms ook van zware gevechten tegen de verdrukking in. Het woord guerrilla ontstaat in deze tijd, al wordt het pas in de negentiende eeuw gemeengoed. Maurits in actie Maurits had de plannen van Spinola om Nederland te doorsnijden dus wel voorzien en bouwde in de winter van 1605-06 haastig een serie schansen langs de IJssel, onder andere bij Zutphen en Deventer om de IJssel te kunnen controleren. Dit is ook het moment dat de schans bij Bourtange gebouwd werd. Toen de Spanjaarden de Achterhoek binnenvielen vertrok Maurits dan ook spoorslags naar Zutphen, waar hij 21 juli aankwam en meteen belaagd werd door afgezanten van omliggende steden die om gar nizoenen vroegen, zo blijkt uit zijn brief aan de Sta- ten-Generaal. Maurits is zo door zijn troepen heen... Spinola deed daarop alsof hij het plan had Deventer te belegeren. Maurits moest iets doen en halveerde het garnizoen van Lochem om daarmee Deventer te versterken, en, bingo! Op 21 juli 1606 nam Spinola het onderbemande Lochem in! •V III/ Uit Vittorio Zonca - pagina 255 van Joseph Needham Science and Civilization in China: Volume 4, deel 2, Mechanical Engineering (1986, Taipei: Cave Books Ltd.), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4509341

Land van Lochem | 2018 | | pagina 10