Een eeuw voetbal in Lochem 100 JAAR 100 jaar voetbalgeschiedenis Sportclub Lochem HennyJansen Sportclub Lochem bestond op 10 april 2018 precies honderd jaar. De eeuweling heeft een interes sante geschiedenis achter de rug, waarover veel te vertellen is. In het Land van Lochem belichten we in verschillende episoden over het ontstaan en de ontwikkeling van deze bekende Lochemse sportclub. Terug naar het begin, de aftrap Het eeuwfeest dat dit jaar wordt gevierd brengt ons terug naar 10 april 1918, toen de oprichting van de Lochemse voetbalver eniging Blauw-Wit een feit werd. Blauw-Wit is de oudste van de drie voetbalverenigingen die als voorlopers gelden van Sport club Lochem. De oprichtingsdatum van deze club, in 1918, geldt dan ook als ijkpunt voor de honderdste verjaardag. Vóór de oprichting van Blauw-Wit werd er overigens ook al voetbal gespeeld in Lochem. Vermoedelijk al in 1895 kwam de club LFC Wilhelmina van de grond. Aan het begin van de vorige eeuw waren er verder verenigingen actief onder de namen Excelsior, Prinses Juliana, Oranjeboom en Volharding. Deze ver enigingen hielden op een gegeven moment op te bestaan Blauw Wit In Lochem blijkt het in 1918 opgerichte Blauw-Wit een blijvertje. De naam betekende niets anders dan dat de spelers in die kleuren speelden. In 1926 dreigde het mis te gaan met de Blauw-Witters. In februari van dat jaar leek de situatie van de eens met zoveel elan gestarte club hopeloos. Wat de precieze achtergronden van de dreigende ondergang waren, valt moeilijk te achterhalen. Wel is bekend dat een aantal populaire leden de club verliet met steun van supporters. De bedoeling was een nieuwe club op te richten. Een naam was al bedacht, namelijk Thor. Op 4 maart 1926 werd een neutrale vergadering belegd in de sociëteit De Eendracht. De vergadering werd ge leid door de heer Van der Garde, van beroep gemeente-ontvanger, maar tegelijkertijd een groot voetballiefheb ber. De vergadering was druk bezocht. Na levendige discussies kwam er toch een oplossing, die op het nipper tje voorkwam dat Blauw-Wit zou worden opgeheven. Er werd een motie aangenomen, waarbij de in oprichting zijnde club Thor afzag van de afsplitsing. Verschillende leden en spelers, die zich al hadden aangemeld, zouden toetreden tot een "nieuw hervormd Blauw-Wit". In het bestuur dat op 11 maart 1926 gevormd zou worden, zou den enkele voorstanders van Thor worden opgenomen. "Wat nodig is", aldus Van der Garde, "is samenwerking en tucht. De captain dient baas te zijn in het veld. Het bestuur moet de teugels in handen houden en zich door de spelers niet de wet laten voorschrijven". Blauw-Wit kreeg de wind weer in de zeilen. We horen uiteindelijk niets meer over strubbelingen in de club. Dat werd vier jaar later in 1930, ter gelegenheid van het 12,5 jarig bestaan, nog eens bevestigd tijdens de feest avond die de club gaf bij café Nijhof. In de jaren 30, tijdens de crisis en werkloosheid besloot men in een algemene vergadering de kaartjes voor de werklozen goedkoper te maken. Op een inwonertal van 5500 telde Lochem ongeveer 200 werklozen. Op ver toon van hun werklozenkaart, de zogeheten stempelkaart, kon men een kaartje kopen van 10 cent. In 1933 werd het eerste elftal kampioen van de oostelijke 4e klasse E. Sportclub Lochem

Land van Lochem | 2018 | | pagina 23