Hartelijke groeten uit Lochem (20) ƒ7*, e 6 d* Vier bijzondere prentbriefkaarten CeesJan Frank Historische ansichtkaarten zijn bijzondere tijdsdocumentjes. Naast de fotografi sche afbeeldingen van al lang verdwenen gebouwen of stads- en dorpsgezichten gunnen ze ons soms ook een blik in kleine familiegebeurtenissen en getuigen ze van de levendige contacten per post, in de tijd dat de moderne media nog niet bestonden. Dit keer tonen we u vier prentbriefkaarten die opvallen door hun ongebruikelijke vormgeving. Groete Rond 1900-1910 zijn in Lochem enkele bijzondere ansichten uitgegeven, waarin kunstige draaischij^es met kleine foto's zijn verstopt. Via een kleine opening kunnen de plaatjes tevoorschijn worden getoverd. Deze kaartjes, uit het luxere assortiment van de Lochemse kaartverkopers, waren aan de voorzijde vaak met mooie florale motieven gedecoreerd. Het exemplaar bij dit artikel is in 1906 verstuurd als nieuwjaarsgroet: Mijne beste wenschen voor 1906 schreef mevrouw Mulier aan de familie Coldewey uit Deventer, en De kaart is voor het jongste dochterken. Die zal aan dit geheimzinnige geschenkje veel plezier hebben beleefd! Het tweede kaartje, verstuurd in 1908 en getuige de namaakstempels gedrukt in 1907, toont een fantasierijke collage van elementen uit destijds bekende poststukken als de briefkaart, de ansichtkaart en de postwissel, compleet met afbeelding van een postbezorger, gedrukte postzegels met Koningin Wilhelmina en een stadsgezicht van de Lochemse Tuinstraat. De afzender, ene B. Hooijerink uit Ruurlo, zendt Duizend Groeten naar mejuffrouw A. ten Velde uit Lobith. Door de toevoeging Nieuwe Concurrent aan het adres weten we dat zij familie was van Albertus Johannes ten Velde, die in Lobith uitbater was van de bekende uitspanning annex café met die naam. De "Ezelsbarometer" is een karakteristieke kinderprentbrief kaart uit de jaren 30, uitgegeven door de Gebroeders Simons uit Ubach over Worms in Limburg. De kaart was in verschil lende steden en dorpen verkrijgbaar, natuurlijk met een aan gepast opschrift. Deze ludieke barometer doet sterk denken aan de Zwiepse variant, waarbij een Wit Wief als barometer diende. Velen van u zullen zich dat nog wel kunnen herinne ren van hun bezoekjes aan bakker Postel in Zwiep. Er is ook een ansichtkaart van dit beroemde weerwief. De weervoor- spellende staart van het ezeltje op deze kaart bestaat uit een stukje garen, dat in het kaartje is geprikt. De laatste en jongste kaart uit de serie heeft ook al een ver borgen schat: achter een klein klepje verschuilt zich een als een harmonica gevouwen strook met maar liefst tien mini- foto's van Lochem en omgeving. Op het kaartje zelf is een vrolijk reisgezelschap te zien, dat in een rode automobiel, vermoedelijk een Chrysler DeSoto (model 1950) een tochtje maakt door een heuvelend landschap. Aan de hand van de auto kan het kaartje in de vroege jaren 50 worden gedateerd. De uitgever was Boekhandel Schepers in Lochem. c, yr» Groeten uit Lochem 16 jJlTGAVS: C Buiten ophangc EZEI.SBAROMETER Staart warm Staart nat Staart onzichtbaar Staart bevroren Staart in beweging Zonnig weer Regen Mist Vorst Storm o 00

Land van Lochem | 2018 | | pagina 20