MUSEUM STARING IN ALMEN 9 Vanaf 1482 vielen zowel de Noordelijke als de Zuidelijke (België) Nederlanden onder het huis Habsburg, waar vanaf 1515 Philips II van Spanje de vorst van was. Zeer tot ongenoegen van de Noordelijke (later de Zeven Verenigde) Nederlanden. Het leidde in 1568 tot de Tachtigjarige Oorlog. In 1581 hebben de Noordelijke Nederlanden zich uiteindelijk onafhankelijk ver klaard. De Zuidelijke Nederlanden bleven tot 1795 onder Habsburgs bewind. 10 Wolfgang Herborn 'Frammersbacher auf Antwerpener Messen' in Civitatum Communitas. Studien zum Europaischen Stadte- wesen. Festschrift Heinz Stoob zum 65.Geburtstag. Teil 2, 1984. 11 Deze 'centsprent' is een houtdruk gemaakt door Frans Felix naar een ouder exemplaar zonder de afgebeelde tekst door H. Mindermann en gedrukt bij de Erve Wismuller in Amsterdam. Hij is in het bezit van het Museum 't Oude Slot Veldhoven en de informatie komt van de heer Jo Thijssen. 12 Een doorrijschuur had grote openslaande deuren aan zowel de voor- als achterkant, zodat de wagens er 's avonds zo in kon den rijden en 's morgens er ook zo weer uit. 13 'gemene gronden' gronden van de gemeenschap, die gebruikt werden voor algemeen gebruik, zoals het weiden van schapen 14 "In 1727 klaagde een boer op de Veluwe bij het Kwartier over de groote schade, door deze wagens aan zijn land toege bracht. Een kwartieruur gaans in de breedte reden zij alles overhoop. De Staten veroorloofden hem op eigen kosten een weg van 12 roeden breedte te bepalen en een boete van 2 pond te eischen van elken voerman, die daarbuiten reedTekstdeel uit het artikel 'Bijdragen tot den handel van Gelre vóór 1400 en zijn betrekking tot de Hanze' door H.D.J. van Schevichaven in Bijdragen en Mededeelingen Gelre, deel XIII, 1910 15 Beide schuingedrukte namen staan er echt bij vermeld in de beschreven kortere route. 16 Informatie uit Reizen is tol betalen van J.W. van Petersen, 2002. 17 In het Kerstnummer 1939 van Archief, orgaan van de Oudheidkundige Vereeniging De Graafschap. Bronnenlijst Museum STAAL Nieuw museum over het land van Staring: De Achterhoek In Almen werd 28 juni j.l. een nieuw museum geopend, een museum over het land van de dichter Staring: de Achterhoek. Op de plek waar eens een mosterdmakerij stond, staat nu een gloednieuw gebouw. Nauwelijks te onderscheiden van het oude pand, gecombineerd met strakke vormen van staal en glas. Initiatiefneemster Pien Pon is verliefd op Almen en wil het dorp met haar museum een boost geven. Staring ervaring Museum STAAL is een ode aan dichter en landbouwkundige A.C.W. Staring (1767- 1840) en het land dat hij lief had: de Achterhoek. STAAL is geen gewoon museum, het is een Staring-ervaring: als bezoeker beleef je die liefde voor het landschap, 5- de geschiedenis en de cultuur van de Achterhoek, van verleden naar heden. De 3 bezoeker wordt op een verrassende manier meegevoerd en voelt de romantiek, 2 hoort de muziek en luistert naar de gedichten en de verhalen. Dompel onder in de wereld die Staring heet en geniet! M Museum STAAL - Dorpsstraat 39, 7218 AC Almen - www.museumstaal.nl 15 1 Hessenweg Deventer Goor Haaksbergen Alstatte Münster door Hubert Breuers en Jaap Kluitenberg, 2004. 2 Op 't Veluws Hessenspoor door Peter van Beek e.a., 2012. 3 De passagie der Hessenkarren, over Hessen en Hessenwegen door L.A.J. Pieko, 1993. 4 Hanze, Tol en Handelswegen in Oost-Nederland door Arjan Ligtenbarg en Nico Spit, 2010. 5 Koopman, Kraam en Karrenspoor, Handel tussen IJssel en Berkel door dr. Jenny Sarrazin, 2001. 6 Reizen is tol betalen, De verkeersontwikkeling in en om het gebied van Rijn en IJssel tot de Bataafse omwenteling van 1795 door J. W. Petersen, 2002. 7 'De Hessenwegen en de IJsselsteden' artikel in de Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant van 8-1-1938. 8 'Bijdrage tot de geschiedenis van den handel in Gelre vóór 1400 en zijn betrekking tot de Hanze' door H.D. J. van Schevichaven in Bijdragen en Mededelingen van Gelre, 1910.

Land van Lochem | 2018 | | pagina 19