f Warnsfèlt Gtdtlecrt J£ hf"$ /Jv&leretL 'Platvoet boozem hun verkleumde ledematen warmden of nachtverblijf zochten. Niets herinnert meer aan die stoere vrachtrijders met verweerde gezichten, dan tal van zgn. Hessenwegen en een paar spreekwoorden: 'etten as ne hesse' en 'vleuken as ne hesse'. Maar we zien ook lange legertreinen met dreunenden voetstap voorbijtrekken op weg naar de sterkte Grol, in die harde tijden, toen bitter werd geleden." Maar dit was niet de enige route die de Hessen gebruik ten in de omgeving van Lochem. Op onderstaande twee samengevoegde kaarten uit de Hottinger-atlas, getekend tussen 1773 en 1787, zijn twee van de routes ingetekend, waarlangs de Hessen trokken. De onderste route is de route, die ook de soldaten richting Groenlo volgden. De bovenste gaat om de noordzijde van de Lochemse berg. Deze weg staat op de kaart vermeld als "Binnenweg naar Borkelo" Ook nu staat langs het zand pad tussen de Hoge Enkweg en de Lindeboomsweg nog een blauw bord met de vermelding 'Hessenweg. In de omgeving van Lochem gingen de Hessen meestal verder richting Deventer. Hun route langs Lochem is slecht terug te vinden. Ze zullen niet door het stadje zijn gegaan, maar een weg vlak langs de stad is op de Hottingerkaart niet duidelijk te vinden. Vandaar de onderbroken rode lijn bij de stad. Andere voerlui gingen richting Zutphen. Er moeten meer Hessenroutes langs Lochem zijn geweest. Zo moeten ze ook vanuit Goor en Diepenheim richting Lochem zijn getrokken. Dat kunnen voerlui zijn geweest, die op weg waren naar Zutphen, maar het kan ook zijn dat ze een tijdelijk alternatief hadden gezocht voor hun normale route richting Deventer. De route die ze kozen hing vaak af van de plaatselijke omstandigheden, zoals de toestand van de weg of de aanwezigheid van soldaten of rovers in de omgeving van de oude route. V >'7vy>rft» Afb. 10. Uitvergroting van een deel van de kaart 'Comitatus Zutphiana' van Claes Jansz. Visscher uit 1648 met duidelijk zichtbaar de soldaten, die naar Groenlo trekken over de oude Hessenroute langs Lochem. De 'Spitholder brugh' en de 'Lebbing brugh' zijn aangegeven.

Land van Lochem | 2018 | | pagina 15