De naamgeving Over de herkomst van het woord Hessen in de bena ming Hessenwegen, Hessenkarren en Hessenwagens zijn de geleerden het niet eens. Sommigen gaan er van uit, dat het woord 'hes' een verbastering is van het woord 'hers', dat paard betekent. Hessenwegen zouden wegen zijn, waar het transport met behulp van paarden werd gedaan. De meeste deskundigen gaan er echter van uit dat de benaming Hessen te maken heeft met de Duitse staat Hessen, waar in die tijd veel koop- en voerlui vandaan kwamen. Een aanwijzing in die richting geeft de 'Ordonnantie op het wegh-gelt van het Loo op Deventer en Zut- phen' (in het Groot Gelders placaet-boeck). Hierin heeft men het over 'Hessense kaer'en Hessense wagen', met andere woorden een kar en wagen uit Hessen. Naast de benaming Hessenwagen werden vroeger soms ook wel eens de benamingen 'Duitsche wagen' en 'boven- landse wagen' (afkomstig uit hoger gelegen gebieden dan het laaggelegen Nederland) gebruikt. Hessenweg, Hessenkar en Hessenwagen waren destijds benamingen die alleen in ons land, in het aangrenzende Münsterland en in België werden gebezigd. Als men in Duitsland de benaming Hessenkar en -wagen gebruikte, dan kwam de kar of wagen ook echt uit Hessen. De algemeen gebruikte benaming bij de Duitsers voor 'onze' Hessenwa gen was Frachtfuhrwagen. Ook is het zo, dat men alleen in de hierboven genoemde gebieden hier en daar nog de benaming Hessenweg als straatnaam tegenkomt, onder andere in Lochem. Dit ter herinnering aan de Duitse voerlui, die vroeger deze van de gewone routes afwijkende wegen hebben laten ontstaan. In Duitsland zijn wel "Hessenstrassen", maar die benaming heeft niets met Hessische voerlui te maken. Het is meer zoiets als de Amerikalaan, die her en der in ons land te vin den is. De Duitstalige1 voerlui waren van de vijftiende tot de negentiende eeuw de belangrijkste vrachtvervoer ders in Europa. Zij transporteerden op hun karren en wagens2 allerhande waren3 over heel Europa: van Antwerpen tot Novgorod4 en van Venetië tot Ham- Op een tollijst uit Lünen (Noordrijn-Westfalen) voor het jaar 1573/74 werden karren en wagens voor transport over grote afstand vermeld, met namen als "Bergsche Karren", "Bremmer Karren", "Keisse Karren"en "Hessen Karren"en "Hessenwagen"5 (waarbij vermeld staat, dat de Hessenkarren en -wagens het meest op de lijst voorkwamen). In Lünen werd dus onder scheid gemaakt in de benaming inzake de herkomst der karren door in grote lijnen aan te geven waar ze vandaan kwamen. In ons land, met name in het oos ten en het aangrenzende Duitse gebied, werden alle uit de Duitstalige gebieden afkomstige voerlui samengevoegd onder de noemer Hessen. Op één of andere manier heeft die benaming zich hier zo vastgezet in het hoofd van de bewoners, dat de gelijkstelling van Duitstalige voer- en kooplui en de Hessen een normale zaak werd. Zoals eerder vermeld gold dat ook voor het aangrenzende Münster land. Dat laatste komt waarschijnlijk door de nauwe economische en culturele banden tussen beide gebieden tot in de negentiende eeuw. De regionale schrijver G.J. Klokman heeft het in het artikel 'De Lebbingh-Brugge'6 over 'Hessenkeerls', die met een ezel-karavaan bij 'De Lebbenbrugge' aanlegden. De ezels waren beladen met 'marsen' (grote draagmanden) met al lerlei goed, dat op (jaar)markten en boerderijen werd verkocht. Deze 'Hessenkeerls' kwamen echter helemaal niet uit Hessen, maar uit het Noord-Duitse gebied. Dat er zich onder de Duitstalige voerlui die naar ons land kwamen ook werkelijk Hessen bevonden, blijkt o.a. wel uit het volgen de: in 1784 waren het Hessische voerlieden, die toestemming kregen van de Staten van Gelre om "in het wintersaisoen, wanneer de grond hard bevroren, of door sware sneeuw de aangewezene weg niet op te speuren is" van de gewone wegen gebruik te maken.7 Afb. 2. Gevelsteen uit Zwolle, daterend uit de zeventiende eeuw. Hij is afkomstig uit de Zwolse binnenstad, maar in 1986 herplaatst aan de Thomas a Kempisstraat 38 aldaar Afb. 3. Duitse Frachtfuhrwagen rond 1800 in Hamburg

Land van Lochem | 2018 | | pagina 10