Wellicht dat we in 2018 dat ook nog doen met de kaarten, maar ze worden zo weinig geraadpleegd, dat we twijfelen. Nu beperken we ons tot het bijhouden en invoeren van nieuwe stukken, op elke eerste donderdag van de maand. Henk Rademaker Focko De Zee Kruidentuin De Bleike De werkgroep heeft tussen eind maart en eind oktober regelmatig in de tuin gewerkt. De groep bestaat uit een twaalftal leden, wat net aan voldoende is om de tuin te onderhouden. Uitbreiding van de groep wil niet bijster vlotten. Op woensdagmiddag en donderdagmorgen wordt om de week gewerkt in de tuin. Ook zijn er gezamenlijke werkdagen en is er een aantal keren gezamenlijk overlegd. Nieuw is dat er ook af en toe in de avonden gewerkt wordt. Er waren twee opvallende gebeurtenissen in het afgelopen jaar: NL-Doet op 10 maart en de open dag op 10 juni. Samen met de Oude Begraafplaats hebben we ook dit jaar weer de subsidie van het Oranje Fonds ontvangen voor de NL-Doet dag. Met hulp van een aantal vrijwilligers van Viverion werd er met redelijk goed weer in de tuin gewerkt. De middenstand droeg belangeloos bij aan de catering voor de werkers van die dag. De open dag op 10 juni trok ruim 100 bezoekers, mede door het mooie weer en de jaarlijkse wedstrijd met als thema vlinders. De diverse inzendingen maakten de tuin extra kleurrijk. De werkgroep heeft op 31 juli een tegenbezoek gebracht aan de Oude Begraafplaats waar ze met veel enthou siasme werden ontvangen en een uitgebreide rondleiding kregen. Een verslag stond in het vorige Land van Lochem. Werkgroep Oude Begraafplaats Voor buitenstaanders zal het wellicht onbegrijpelijk zijn hoe het onderhouden van een oude begraafplaats inspirerend en stimulerend kan zijn en hoe daardoor binnen een groep mensen een grote saamhorigheid kan ontstaan, vanuit een gemeenschappelijk doel. De werkzaamheden in 2017 gaven hier ook weer aanleiding toe. NL Doet en Staring On the Job betrokken de jeugd bij het werk en dat gaat altijd samen met bewustwording van de geschiedenis van Lochem. De krentenbollen van bakker ten Broeke en de stroopwafels en chocolade melk van Albert Hijn zorgen mede voor een goede sfeer. De jaarlijkse groepsexcursie ging naar Neede waar ons een hartelijke ontvangst te wachten stond. Wat een luxe daar in Neede: stromend water en een toilet!! Kennismaken met het werk van de verschillende werkgroepen binnen het HG uitte zich in de ontvangst van de leden van de Kruidentuin. Koffie en koek en een zeer uitgebreide rondleiding vulden de middag. Er is veel constructief werk verricht: Er werden graven door de eigen mensen hersteld, naambordjes vakkundig gerepareerd door Jan Simon, en aan het eind van het jaar is, tot ieders verrassing, het Dingemans monument onder leiding van de gemeente Lochem gerestaureerd. De storm van januari heeft helaas het monument beschadigd, maar de gemeente zal dit ongetwijfeld ook weer herstellen. Tot groot genoegen van de werkgroep is in het Staring jaar het bord boven de ingang gerestaureerd: de tekst van Staring is nu voor de komende jaren goed leesbaar. Een mijlpaal werd bereikt met het aanleggen elektriciteit in de poortgebouwtjes. Nu kan er eens wat geschuurd of geboord worden en het koffiezetten gaat ook een stuk makkelijker. Bomen sneuvelen of moeten uit veiligheidsoverwegingen worden weggehaald. Soms is het nodig om, uit respect voor de boom, een bliksem actie te ondernemen om althans een deel van de boom te behouden. Nu staan er dus 2 prachtige acacia stammen. Er zijn ook nieuwe bomen geplant, passend op een begraafplaats en die leeft daardoor voort. Het graf van burgemeester Thomasson is gemarkeerd. Tegen zijn zin wellicht, maar gedaan vanuit historisch besef en met respect. Nieuwe leden meldden zich ook bij onze groep en het is bijzonder te kunnen constateren dat de groep nu uit 2 dames en 12 heren bestaat. Dat er in 2018 2 heren minder zullen zijn betreuren we zeer. In november kwamen de Lions opnieuw assisteren bij het opruimen van het blad. Dank aan een ieder die zich in dit jaar ten volle heeft ingezet, professioneel of van harte en met overtuiging.

Land van Lochem | 2018 | | pagina 31