Hulp van echte vakmensen Harry sprak een keer met Johan Kelhout over zijn loden letters. Johan was namens het Historisch Ge nootschap binnen komen lopen voor een advertentie in Land van Lochem. Hij vertelde dat hij vrijwilliger was geweest in het helaas gestopte drukkerijmuseum in Zutphen. Spontaan bood hij aan om een middag in de week als vrijwilliger te komen helpen. Als oud- handzetter van de firma Scheen en later Lochem Druk ontbrak het Johan aan voldoende kennis over het drukken zelf. Het met de hand zetten van letters is van oudsher een totaal ander vak dan het bedienen van de drukpersen, beide vereisten een andere opleiding. Maar Johan wist een oud-drukker van Lochem Druk die met de hand-, trap- en Heidelberg-degelpersen overweg kon. En zo kwam ook Martin Mutsaers een middag in de week als vrijwilliger bij Graphica Lo- chem meehelpen. Twee oud-vakmensen van Lochem Druk, voorheen Drukkerij Scheen, die na hun pensioengerechtigde leeftijd van hun vak hun liefhebberij hadden gemaakt. Hun vak is nu hun hobby en op de woensdagmid dagen vertellen ze bezoekers graag het fijne van het drukkersvak. Zo is dus bijna spontaan het drukkerij museum ontstaan. Voor vragen over de handboekbinderij kunt u terecht bij Ingrid, die ondertussen ook opgeleid wordt tot handzetter en ambachtelijk drukker. Er is veel te vertellen over de boekdrukkunst. In de achtste eeuw was de boekdrukkunst al bekend in China en in 1423 werd die door Laurens Janszoon Coster bij ons uitgevonden. Gelukkig zijn er liefheb bers zoals Harry, Ingrid en Martin, die nog heel gespe cialiseerd en heel mooi drukwerk willen maken. Bezoekers kunnen hen aan het werk zien en ze mogen alles vragen over die geheimzinnige wereld van loden en houten letters, die na gebruik schoongepoetst (gewassen) terug in het juiste vakje in de juiste kast gedeponeerd (distribueren) moeten worden. Ze behe ren ook een enorme collectie houten drukletters, van heel klein tot enorm groot, met en zonder schreef. En wat te denken van de honderden prachtige orna menten die vroeger het drukwerk verluchtigden. Het zijn niet alleen mannen van het gedrukte woord, maar gezellige praters, net als Harry Arentsen. Mocht iemand enthousiast geworden zijn na het lezen van deze tekst: u bent welkom in het vrijwilli- gersteam. Woensdagmiddag is het museum geopend. De en tree is gratis. Een vrijwillige bijdrage is welkom. Voor groepen valt altijd iets af te spreken. Even bellen: 0573 251882. U bent van harte welkom. www.graphicalochem.nl Fb: GraphicaLochem

Land van Lochem | 2018 | | pagina 22