Hoe dat zit? Glimlachend vertelt ze over de cursus boekbinden die ze volgde. En op het omslag van een mooi, met de hand gebonden boek hoort de titel in fraaie letters te staan. Ingrid zocht uit hoe dat moest. Ze zocht de juiste letters en ze leerde de techniek: hoe je van die mooie gouden gepreegde - verdiepte - let ters kon maken. Waar halen ze die letters en materialen vandaan? Via via. Bij drukkerijen waar nog oude drukkersma terialen ergens in een hoekje stonden, en ook via het internet waar oud-drukkers hun spullen te koop aanboden. Maar ook door tips van bezoekers van hun drukkerij museum, vaak mensen uit het grafische vak, die nog ergens in Nederland mooie spullen weten te staan. Harry hoorde bijvoorbeeld van een drukkerij in Elburg die ermee stopte. De moderne tijd had de twee compagnons van het bedrijf ingehaald. De hele druk kerij met alles wat er aanwezig was zou voor schroot verkocht worden. Harry toog naar Elburg. Hij vertelt: 'Via een trapje kwamen we in het kantoor boven de drukkerij. Geen van de klanten van die druk kerij was ooit verder gekomen. Alleen het personeel mocht verder. Het leek alsof de tijd er had stilgestaan, alsof de drukkerij vijftig jaar onder een glazen stolp had gezeten. En ik kon alles kopen: alle letterkasten, alle loden en houten letters, stoelen, tafels, papier, al les. En dat voor het bedrag dat het anders als oud ijzer had opgebracht.' Harry lacht. 'Weet je wat een van die mannen zei? "Met lood hebben we goud verdiend".' De collectie breidde zich uit Het idee van het drukkerijmuseum kreeg vorm. Maar waar moesten al die spullen staan? Na die eerste aankoop zou er veel meer komen. Het zaadje was geplant. De studio van fotograaf Harry Arentsen, achter de winkel, kwam vrij, waardoor er een mooie ruimte ontstond voor het museum. Het enthousiasme van Harry en Ingrid brengt ze overal waar zetbokken met letters of andere attributen uit de drukkerijwereld te vinden zijn. De collectie groeit nog steeds, met een complete drukkerij-inventaris uit Haarlem en Winterswijk, prachtige houten drukletters uit Den Haag, goudfolie drukpersen uit Zeeland en zelfs prachtige ongebruikte loden letters uit de lettergieterij van Johan Enschedé, in de eerste helft van de twintigste eeuw de bekend ste lettergieterij van Nederland. Harry en Ingrid deden er wel een jaar over om de kunst van de preegdruk, ook blinddruk genoemd, en boekdruk, ook wel Letterpress genoemd, te leren. Niet zomaar, maar om die technieken ook toe te passen. Ze wilden heel mooie en bijzondere kaarten druk ken. Zelf. Op het prachtigste papier. Voor mensen die een trouw-, een rouw- of een geboortekaartje willen hebben dat heel speciaal is, ontwerpen ze samen iets bijzonders. En dat wordt in het museum gedrukt. Het is dan ook een echt "werkend" museum, waar iedere machine, soms na een grondige en tijdrovende reno vatie, als in nieuwstaat werkt.

Land van Lochem | 2018 | | pagina 21