Drukkerij Museum Graphica Lochem Maran Olthoff Vroeger had je de stadsomroeper die de reclameboodschappen met luide stem omriep. De aan zegger kwam in zijn zwarte pak met zilveren tressen droeve gebeurtenissen aan de deur vertel len. En tot niet zo erg lang geleden ratelden in bijna alle steden en dorpen in heel Nederland nog drukpersen om kranten, boeken, reclamedrukwerk, geboortekaartjes en dergelijke te drukken. De postbode bracht ze rond. Het grafische vak, zoals het drukkersvak heet, is voor een belangrijk deel overgenomen door de computer. Berichten komen bij ons binnen op de laptop of de smartphone. Geen geratel en geen geur van drukinkt meer in de Bagijnestraat van Lochem, waar jarenlang druk kerij Scheen was gevestigd. Om de hoek, bijna verscholen tussen de vele luifels van terrassen en mooie winkels in de Molenstraat, vind je een blauwe houten deur met op een bord het opschrift Graphica Lochem, Drukkerij Museum. Tussen zijn werkzaamheden door maakt Harry tijd vrij om me over het ontstaan van Graphica Lochem te vertellen en hij besluit al snel de sleutel van de blauwe deur te pakken en me een rondleiding in hun museum aan te bieden. Harry loopt voor, door een lange smalle gang tussen twee panden. De muur links van ons is eeuwenoud en hoort tot de oude geschiedenis van Lochem. Het moet wel de muur van een stadsboerderij zijn ge weest. Nu lopen we door tot we boven aan een viertal treden staan. Tussen al die zetbokken, letters en drukpersen vertelt Harry Arentsen honderduit. Zijn enthousiasme werkt aanstekelijk. "O, ging dat vroeger zo?" Ik verbaas me en steek veel op van Harry's verhaal. De loden letters in die vele kasten hebben namen, zoals Garamont, Studio, Volta en vele meer. Harry's vrouw Ingrid komt erbij. Haar komt de eer toe van het initiatief tot het Museum en de Grafische Werkplaats Graphica Lochem! Dat intrigeert me. Ik wil er graag een kijkje nemen. Op het bord staat dat je buiten de vaste openings tijd, woensdagmiddag van halftwee tot halfvijf, kunt binnenlopen bij het iets verderop gevestigde Foto Modern voor meer informatie en afspraken. Hier hoor ik dat Graphica Lochem een initiatief is van Harry en Ingrid Arentsen. (Eigen. Foto Modern). De verrassing is groot Hier voor ons staan rijen zetbokken met daarin hon derden letterkasten. Daartussen een aantal oude drukpersen, niet van die enorm grote, maar nog steeds in gebruik voor mooi, bijzonder drukwerk. De tijd lijkt hier stil te hebben gestaan.

Land van Lochem | 2018 | | pagina 20