Meer molens in Lochem en omgeving De beide stadsmolens waren niet de enige molens in Lochem en omgeving. Naast water- en windmo lens kende het gebied ook meerdere rosmolens. Die konden zowel op boerderijen gevonden wor den als in de stad. Bij een rosmolen liet men een paard rondlopen om de molenstenen hun maal- of perswerk te laten doen. Zij kwamen vroeger veel voor. In de oude archieven zijn ze echter nauwelijks vastgelegd. Bekend is dat erin 1827 in Laren nog tenminste twee rosmolens waren (voor het persen van raapolie). Ook binnen de stad Lochem staan er voor die tijd twee aangegeven: één als oliemolen en één als pelmolen. Naast de Lochemse watermolen is er rond 1490 ook een watermolen in Verwolde geweest. Hij schijnt maar korte tijd, ongeveer achttien jaar, te hebben bestaan. Rond 1510 moet hij zijn vernield bij de belegering van het kasteel. Volgens de vermelding in het boek van Herman Hagens lag deze molen bij erve Groot Bekman. De molenkolk moet nog te zien zijn. Wat de windmolens betreft waren er naast de oude stadsmolen en de al kort aangegeven bovenkruier op de Paasberg meer molens. De volgende qua ouderdom was de molen in Groot Dochteren. Bij de oprichting van de hervormde gemeente Laren (Gld.) in 1684 werd ene Gerret Arentsen ingeschreven met als beroep "mulder in Dochteren". De kans is groot dat er toen al een molen (ook een standerdmolen) in Groot Dochteren stond. Groot Dochteren behoor de tot het grondgebied van Laren. Laren telde rond 1900 nog twee molens, beide dichtbij de dorpskom: de ene aan de Zutphenseweg (een stellingmolen, bouwjaar ca. 1825) en de ander aan de Holtense- weg (een beltmolen, bouwjaar ca.1850). Dan waren er nog drie molens te vinden in het buurtschap Zwiep. Natuurlijk de bekende Zwiepse molen van Postel (een stellingmolen, bouwjaar 1851). Dit is de enige molen, die er nog steeds staat en ook nog functioneert! Maar Zwiep heeft nog twee molens gekend. Molens waar echter nauwe lijks iets over bekend is. Ze staan gelukkig beide wel op enkele door het Verfraaiings-Gezelschap van Lochem uitgegeven wandelkaarten (meerdere uit gaven: van 1886 - 1917) aangegeven. Ook het 'Pa norama van de Belvédère vanaf de Lochemse berg' (ook een uitgave van het Verfraaiings-Gezelschap) laat de beide molens in 1900 zien. De ene (gete kend als standerdmolen) stond op de Zuider Enk dichtbij boerderij Harkink. De andere stond eerst bij boerderij Denneboom en verhuisde later iets ver der op naar de Molendijk. Wat voor molen het was, weten we niet. Wel bekend is dat er op boerderij Denneboom, waar de molen eerst naast stond, een timmerman woonde, die hout voor eigen gebruik zaagde. De molen bij Harkink moet door bliksemin slag zijn afgebrand en de molen aan de Molendijk moet in brand zijn gevlogen, doordat men bij sterke wind te veel zeil voerde. Hierdoor ging de molen te snel draaien. In een poging de molen af te remmen vloog deze in brand. Molenaar Evert Postel van de Zwiepse molen heeft dit zien gebeuren. Dan was er nog een kleine zogenaamde poldermo len aan de Berkel halverwege Lochem en Langen, met het doel overtollig water af te voeren. Maar deze heeft er niet lang gestaan. En tenslotte was er nog de molen van Reudink. De molen aan de Berkel bij de stad, die zo vaak gefoto grafeerd en geschilderd is. Deze molen werd rond 1825 gebouwd in opdracht van Lodewijk Gustaaf Berends, griffier bij het kantongerecht in Lochem. Berends was niet de molenaar. Dichtbij de molen stond het kleine huisje van de werkelijke molenaar. In 1851 kocht Jan Reudink de molen, die eigenlijk de naam 'De Hoop' droeg, maar later door iedereen de molen van Reudink werd genoemd. De molen werd in 1915 ontwiekt. Het bedrijf draaide verder met behulp van eerst een stoommachine, later een gasgenerator en nog weer later op elektriciteit. Er rest Lochem nog één prachtige molen, de Zwiep- se molen, die gelukkig door liefhebbers in stand wordt gehouden en ook nog steeds goed functio neert. Afb. 17 Vier Lochemse molens op de Panorama-kaart van de Belvédère uit 1900; de beide Paasbergmolens, de molen van Reudink aan de Berkel en helemaal rechts de nauwelijks bekende molen, die bij boerderij Harkink in Langen heeft gestaan.

Land van Lochem | 2018 | | pagina 17