jMiriéts, De Lochemse stadsmolens Een vroege vermelding over een windmolen in Lochem is te vinden in het 'Rekenboek van het Scholtampt Lochem', waarin te lezen is "1294Molendium ad ventum Logheim".4 Dat was dus kort nadat Reinald de Eerste de opdracht tot bouw van de windmolen had gegeven. Nog een vroege vermelding over de windmolen en de watermolen is te vinden in de rekening van het scholt- ambt, die Gerard, scholte van Lochem, in 1295 bij de Graaf van Gelre indiende over het boekjaar 1294/95 en waarin onder nr. 23 vermeld staat: "Voorts aldaar van de windmolen en de watermolen met de grafelijke hof uit de roggepacht 130 maldra, het malder 12 s. maakt 78 pond"5 Dit toont de vroege aanwezigheid van de beide molens in Lochem nog eens duidelijk aan. De oudste tekening met de beide stadsmolens ziet u op afbeelding 5. Hij is van de hand van tekenaar en kaarten maker Jacob(us) van Deventer en is uit ongeveer 1560. De molens bestaan op dat moment al ongeveer 260 jaar. De volgende afbeelding (afb. 6) met daarop de beide molens is een ets van Nicolaas van Geelkercken uit on geveer 1655. Nu bezien we Lochem vanuit het noorden. De watermolen ziet u nu op de voorgrond, de windmo len staat echter niet meer aan de voet van de Paasberg, maar binnen de stadsmuren, dichtbij de Smeepoort. Verderop in dit artikel hierover meer. De benaming stadsmolens hadden ze toen nog niet. Ze waren in het begin het eigendom van de Graaf van Gelre. Het recht op het malen was een grafelijk recht. Hij bepaalde, waar en wanneer er gemalen mocht worden. Iedereen in de omgeving was ook verplicht zijn graan op de grafelijke molen te laten malen. Van het gema len graan kreeg hij 1/16 deel. Het leverde de graaf dus redelijk wat inkomsten op. Dat de graaf twee molens liet bouwen had waarschijnlijk te maken met het feit, dat er niet altijd voldoende wind of water ter beschikking stond. Door de beide molens was men wat onafhankelij ker van de omstandigheden. Wanneer de graaf het recht in handen van de stad heeft Afb. 5 Jacobus van Deventer 1560 Vlakbij de windmolen ziet u op de afbeelding 'horrea' staan, wat beduidt, dat daar opslagplaatsen waren voor graan, stro en hooi.

Land van Lochem | 2018 | | pagina 10