ËMmüöI fiets naar een van de Zutphense lycea. Nog geen jaar later stond er een advertentie in de krant voor een leraar/directeur voor een nieuw op te richten HBS In Lochem. Voorjaar 1953 werd Jan Moora benoemd als directeur van de kersverse Rijks HBS. Het gezin verhuisde naar Lochem en betrok een groot huis aan de Zwiepseweg, gekocht met hulp van moeder Moora. In Lochem zou hun jongste dochter worden geboren. Een nieuwe school richt je niet zomaar op. Dat begint met een paar klassen en een paar lokalen. De gemeen te had ruimte beschikbaar gesteld in het gebouw van de MULO aan de Barchemseweg. Contacten moesten worden gelegd met de hoofden van alle lagere scho len in stad en omgeving. Leraren werden voorlopig nog maar voor enkele uren per week benoemd, maar docenten van het eerste uur als Broekhuizen, Jorritsma, Kruseman en Stapert zouden jaren blijven. Leraar wiskunde Jack Broekhuizen was daarbij trou wens een verhaal apart. Toen Jan Moora naar Zaltbom- mel ging om deze beoogde leraar aan het werk te zien trof hij daar voor de klas een figuur die hij meteen herkende; maar dan als een van zijn leerlingen in de eerste klas in Bandoeng 1936. Broekhuizen zou on derdirecteur van de RHBS worden en in 1969 Moora opvolgen als rector van wat inmiddels de Rijks Scholen Gemeenschap Lochem heette. De Rijks HBS in Lochem werd op 9 oktober 1953 officieel geopend door staatssecretaris van onderwijs Anna de Waal. Op 14 september waren de 10 docenten al begon nen met lessen aan 28 jongens en 13 meisjes. De opening van de nieuwe school was nieuws voor de hele regio. Wat vooral aandacht kreeg was de moderne inventaris. De Gelderlander maakte melding van een "beeldprojector, pick-up, versterker en een piano voor het muziekonderwijs". Vanaf dat moment groeide het aantal klassen, leerlingen en leraren elk jaar. In 1956 werd de Middelbare School voor Meisjes toegevoegd. Moora richtte zich inmiddels op een permanente behuizing voor het moment dat de school volgroeid zou zijn. In september 1962 kon het schoolgebouw aan de Cartier van Dissellaan in gebruik genomen worden. Het was een veelgeprezen ontwerp van de Wageningse architect Jan Wiedijk. ïéffsffiftSsi§9fis Si MULO, HBS en Meester G.Prop basisschool Staatsecretaris Anna de Waal opent de Rijks HBS in Lochem 1953

Land van Lochem | 2017 | | pagina 7