Het HG -Huis Lochems erfgoed in Leids laadje Focko De Zee In juli sprak een lid van het Historisch Ge nootschap mij aan. Ze was in Leiden in het Rijksmuseum voor Oudheden (RMO) ge weest. Daar is de presentatie "Archeologie uit Je achtertuin" te zien. Deze bestaat uit een tien meter lange ladenkast met daarin de meest uiteenlopende archeologische vondsten uit meer dan 120 gemeenten in Nederland. Er is ook een laadje voor de gemeente Lochem aanwezig. Dan ben je natuurlijk wel nieuwsgierig naar de inhoud! Maar, helaas, laadje leeg. Dus heb ik de directeur van het museum daarover aan geschreven. Of dat klopte en of we dan als HG niet voor een passende vulling zouden kunnen zorgen. Op 17 september, na een reminder, kwam er antwoord. Eind juli had men in Leiden nog een flink aantal laad- jes gevuld. Ook dat van Lochem, met een Romeinse munt. Op de voorzijde van de munt is keizer Antonius Pius te zien. In de beschrijving staat o.a. dat zijn keizerschap duurde van 138-161 n. Chr. en dat deze periode als vredig wordt beschouwd. Natuurlijk vraag je dan of we als HG een passender voorwerp in het laadje kunnen plaatsen, want dit lijkt op geschiedver valsing. Romeinen hebben Lochem, voor zover wij weten, nog nooit gezien. Het antwoord kwam razendsnel. Dezelfde dag nog: 'Nee dat was niet mogelijk' Het is te bewerkelijk om het object te vervangen. De lade zou dan gedemonteerd moeten worden, het object terug in het depot en men moet een nieuw stuk schuim snijden. Voor een nieuw object moeten transport en papieren geregeld worden, het object moet worden geplaatst door een restau rateur en dan zijn er ook nog het schrijven van een nieuwe tekst en de redactie, op maak en print daarvan. Kortom, men vroeg om begrip. Nou, dat begrip is bij mij niet aanwezig. De bureaucratie wint het blijkbaar van de juiste geschiedschrijving. Zullen we met z'n allen protest aantekenen? We zoeken als HG dan wel een passend object en maken er een mooie beschrijving bij. En stuurt u ook een protest?: Mailadres van het RMO is: info@rmo.nl In de jaarvergadering van april hebben we u al verslag gedaan van de discussies die gaande zijn over de toekomst van het Historisch Genootschap. De werktitel is het HG-huis. In februari is er een brainstorm geweest met niet alleen vertegen woordigers van alle werkgroepen, maar ook een aantal buitenstaan ders. De uitkomst van deze sessie was verrassend en inspirerend. De maanden erna zijn er veel gesprekken gevoerd om zo verder na te denken hoe het HG zich de komende jaren moet opstellen in een veranderende wereld. Daaruit kwamen weer tal van vragen voort over de toekomstbestendigheid van onze organisatie. Eind september is er weer een middag met alle werkgroepen geor ganiseerd en daar hebben we ons bezig gehouden met een aantal kernvragen: - Het teruglopende ledental en een oplopende leeftijd van onze vrijwilligers baren zorgen. Hoe kunnen we het tij keren? - Per werkgroep is vastgesteld of versterking nodig is. Er zullen di verse inspanningen gedaan worden om vrijwilligers te werven. Ook op onze website en in dit blad vindt u een overzicht van vaca tures. - De belangrijke rol van social media zoals Facebook is onderkend, vooral om de jongere generatie te bereiken. Daar is op dit moment geen bemensing voor beschikbaar. - Betere contacten tussen bestuur en werkgroepen en tussen de werkgroepen onderling zal de komende tijd de nodige aandacht krijgen. - Betere promotie van onze vereniging, hoe kunnen we dat berei ken? - Versterking van de evenementenwerkgroep, immers ons gezicht naar buiten. Binnen het bestuur zullen er de komende tijd wisselingen plaatsvin den. De nieuw voor te stellen bestuursleden zullen zeker een aantal taken op zich nemen die uit deze discussies voortkomen. Het werven van nieuwe, jongere, vrijwilligers is een belangrijk aan dachtsgebied de komende tijd voor het bestuur. De gesprekken gaan verder en we houden u de komende tijd op de hoogte van de vorderingen. En een oproep aan de lezer: als u vrijwilliger wilt worden neem dan contact op met de secretaris Paul Roodbol. Huisvesting en samenwerking Communicatie en PR Vrijwilligers en vacatures Waar en met wie? contact mensen

Land van Lochem | 2017 | | pagina 5