QSS; zijn ouders. Johan is, net als zijn zus en broer, kin derloos gestorven. Johan werd evenals zijn broer en ouders in Laren begraven. Oepke Noordmans heeft veel gepubliceerd. Zijn pen nenvruchten zijn bijeengebracht in tien delen (in elf banden) Verzamelde Werken. Johan heeft dit werk in 2006 aangeboden aan de gemeentes waar ds. Noord mans predikant is geweest. mM0J$ Het samenstellen van de verzamelde werken was een wetenschappelijk programmaonderdeel van de Theologische Hogeschool Universiteit van de Ge reformeerde Kerken te Kampen en de Theologische Faculteit van de Universiteit Utrecht. Het eerste deel kwam in 1978 uit, het tiende in 2004. De presenta tie van dat laatste deel vond op 27 mei 2004 plaats in de aula van de Theologische Universiteit aan de Oudestraat te Kampen. Bij die gelegenheid overhan digde prof. dr. O.J. de Jong het eerste exemplaar aan Johan Noordmans. Wie was Oepke Noordmans? Hetgeen ik over Noordmans heb gelezen is beperkt. Bij de beantwoording van de vraag: 'Wie was deze dorpspredikant en theoloog? ontstaat bij mij het volgende beeld. Het Friese jongetje Oepke was zeer getalenteerd: begaafd en fijn besnaard, op het gym nasium een goede leerling. Zijn propedeuse en kandi daats theologie haalde hij cum laude. Zijn gevoel voor taal was uitzonderlijk: beeldend en literair. Hij had een onafhankelijke geest, die zich goed kon verweren. Hij was zeer bedreven in het voeren van de pen. In zijn 'Dankrede' na zijn erepromotie bepaalde Noordmans zijn gehoor bij 'de huiskerk' van zijn jeugd: 'Ikzou graag nog iets zeggen van meer elementaire din gen, over sfeer en stemmen. Over de schoot der vroom heid, de kerk, waarin ook mijn theologie is ingebed. Niet allereerst aan het kerkelijk instituut denk ik nu, maar aan de kerk als moeder. Ik denk aan de sfeer en de stemmen, zoals die openbaar worden in de huiskerk en de groep. De Schrift leerde ik kennen 'met levende stem'. De mys tieke tonen van psalmen en gezangen streken over het bewogen leven. Het gebed was geen formulier maar gemoduleerd, zoals de Geest gaf uit te spreken'. 'Mijn doctoraal sloeg ik over. Ik verzoek de jongeren hier aan geen voorbeeld te nemen. Het is niet de kortste weg om na het doctoraal te promoveren. Toen ik in mijn vierde academische jaar naast de stof voor het kerkelijk examen de godsdienst van Israël en de dogmen geschiedenis be studeerde, stelde ik mij voor in de pastorie de ethiek door te nemen. Maar gezellige collega's, het edele schaakspel en meerstemmige muziek brachten mij voorlopig daarvan af. Ik liet niet de studie, maar wel de handboekstudie varen en wendde mij tot de grote wereldlijke en kerkelijke schrijvers.' Noordmans had ook een schaduwzijde. Hij had te kampen met idiosyncrasie (aangeboren overgevoe ligheid) en bacillenvrees. Mogelijk heeft dat ertoe bij gedragen, dat hij in zijn studententijd overspannen is geraakt. Kennelijk heeft hij leren leven met deze 'in nerlijke beperkingen', door structuur aan te brengen in zijn leven en zich daar stipt aan te houden. Hetgeen er mogelijk toe bijdroeg dat hij stug, lastig en ontoe gankelijk overkwam. Al dan niet in combinatie met deze 'innerlijke beperkingen' stuitte hij ook op 'uiter lijke beperkingen' in de loop van zijn leven. ik noem de perikelen in Suameer. Het verlies van een zoon. vMiH Lt. Johan Noordmans en prof. dr. O.J. de Jong

Land van Lochem | 2017 | | pagina 27