Hij werd achtereenvolgens predikant in de hervormde gemeenten Idsegahuizen-Piaam (1903) en Suameer (1910) in Friesland en in het Gelderse Laren (1923). Jan Dirk Wassenaar onderzocht hoe het Noordmans in Suameer verging. Hij schetst het volgende beeld(5): 'Er zijn grote economische en sociale verschillen tus sen rijke en arme dorpsbewoners. Ds. Noordmans trekt zich dit aan, hij spreekt zich uit voor eerlijk loon voor de arbeiders. Er zijn veel conflicten met de kerkvoogdij dan wel kerkenraad, vooral over financi- ele kwesties. Als er reparaties of onderhoud aan de pastorie moeten gebeuren, is het voor hem lastig om dat bij de kerkvoogdij voor elkaar te krijgen. Ook met het hoofd van de lagere school, tevens ouderling in de kerkenraad, botert het niet. Deze stelt voor om collectes voor de school te bestemmen en hij wil de kinderen een week langer schoolvakantie geven, dit alles tegen de zin van Noordmans. Het bezoeken van zieken is voor hem moeilijk. Het liefst trekt hij zich terug om te studeren en te schrijven'. Ik vermoed dat een beroep uit Laren een uitkomst moet zijn geweest. Oepke Noordmans en Johanna Hillegonda (Jo) Ooster huis zijn op 14 juli 1910 in het huwelijk getreden. Op 5 juli 1912 werd Rutgerdina Adelpha (Dientje) geboren. Op 6 januari 1915 kwam Dirk Petrus (Dirk) ter wereld. Noordmans heeft tweemaal op de nominatie gestaan om kerkelijk hoogleraar te worden, maar het profes soraat ging beide keren aan hem voorbij. De Rijksuni versiteit Groningen verleende hem een eredoctoraat in 1935. In 1928 vierde hij zijn 25-jarig en in 1943 zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hij hield op 25 juni 1944 zijn afscheidspreek in Laren. Jo Teenstra-Slagman ver- telt(2), dat Noordmans de laatste bewoner was van de oude pastorie. In november 1944 moest het gezin Noordmans de pastorie verlaten omdat de Duitsers er in trokken. In haar boekje staat een foto van de pas torie waar het gezin een kleine twintig jaar vertoefde. In 1945, na omzwervingen in Laren, ging het echtpaar Noordmans in Lunteren wonen. Bij een gelegenheid vertelde zoon Johan(7): 'In de grote kamer stond een oude Friese kachel waar je omheen kon zitten en je voeten op zetten. Vader schaakte, stond opeens op en liep naar de andere kamer waar zijn bureau stond en het oude huispijpor gel. Daar schreef hij dan in één ruk zijn meditatie op. Hij had natuurlijk al eerder grondig naar de [grond] tekst en een commentaar gekeken'. Ds. Noordmans bleef na zijn emeritaat actief. In 1954 werd hij tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. Hij overleed op zondag 5 februari 1956 en werd op 9 februari begraven in Laren, na een rouw dienst in de Hervormde kerk aldaar. Johannes Arnol dus (Johan) Noordmans overleed op 8 oktober 2013 te Lunteren. Hij woonde tot zijn dood in het huis van Op de foto staat het gezin Noordmans met de twee oudste kinderen Dientje en Dirk. Dirk overlijdt op 26 mei 1944 te Laren. Op 23 juli 1923 werd in Laren Johan Arnoldus Noordmans geboren. Zijn vader was 52 jaar. Zijn moeder, Jo Oosterhuis, predikantsdochter, was 37 jaar. Het woonhuis van de fam. Noordmans in Lunteren.

Land van Lochem | 2017 | | pagina 26