Gelukkig hebben ze daar niet naar geluisterd. Ook door de Lochemse gemeenschap wordt lovend gesproken over de geslaagde renovatie van dit beeldbepalende en monumentale huis. Noten 1 Gondmorene is het door de enorme gletsjers in de vroegere ijstijden meegebrachte materiaal, in de vorm van zand, grind, keileem en zwerfkeien. Het stamt voornamelijk uit Scandinavische streken. 2 De overgangsstijl (1880-1900) is een niet scherp te definiëren stroming die de overgang markeerde tussen de neostijlen (bouwstijlen waarin teruggegrepen werd op de oude architectuur van de gotiek, de renaissance en de barok) en de modernere stijlen als Jugendstil en art nouveau. In deze tijd zien we vaak gebouwen met rijkelijk versierde gevels, erkers, balkons e.d. Ook de chaletstijl was erg populair bij de architecten uit deze tijd. De chaletstijl (eind 19e en begin 20e eeuw) wordt gekenmerkt door overstekende daken, uitbundig met snijwerk versierde windveren en sierspanten met ajourwerk. In tegenstelling tot een echt chalet, dat altijd van hout was gebouwd, zijn de meeste in chaletstijl uitge voerde gebouwen in baksteen gebouwd, maar dan wel voorzien van houten ornamenten. Het is een romantiserende bouwstijl, die rond 1900 onder meer in Nederland en Duitsland werd toegepast bij villa's en openbare gebouwen. De Engelse landhuisstijl of cottagestijl is een bouwstijl die ontstond in de 19e eeuw in Engeland. Ze ontstond als romantische reactie tegen de industriële revolutie die toen opgang maakte. Vakmanschap en handwerk stonden hierin centraal. 3 De benaming 'cottage' voor een stadswoning lijkt hier misplaatst, omdat we bij cottages denken aan kleinere Engelse landhuizen. De benaming heeft in het geval van 'Lizzy cottage' alles te maken met het feit, dat dit huis veel trekken heeft van de bouw volgens de Engelse landschapsstijl, ook wel cottagestijl genoemde, welke toen in de mode kwam. Bronnen - Prop, G., De historie van de Lochemse berg. - Eeden, F.W. van, 'De Lochemse Berg en zijn omgeving' in: Botanische wandelingen. - Johannes, A., Luthers Diakonessenwerk, geschiedenis van 100 jaar Lutherse Diakonessen Inrichting te Amsterdam. - Harkink, T., Een ademtocht 1940-1945. - Heijbroek, J.F. en Wouthuijsen, E.L., Portret van een kunsthandel 1838 - heden. - Krabbe, C.P. en Smit, J., 'Doeltreffende schoonheid, Adriaan Willem Weissman en Lizzy Cottage (1901-1904)' in Bulletin KNOB 2007, nr. 4/5. - Meyer, W., informatie over de familie Meyer en het huis de Kieszak. - De afbeeldingen komen voor het merendeel uit het Beeldarchief van het Historisch Genootschap Lochem, Laren en Barchem.

Land van Lochem | 2017 | | pagina 22