Hier vindt men de hoogste punten der Lochemsche bergen en op het allerhoogste (48,9 m.) staat de Belvédère, een steenen toren van 16 m., in 1898 door het Verfraaiingsgezelschap gebouwd. Hij wordt den geheelen zomer druk bezocht; alleen in de beide Pinksterdagen van 1901 kwamen p.m. 500 menschen van het verrukkelijk vergezicht op dezen toren - dat is alleen al een reis naar Lochem waard - genieten." Het verblijf in de omgeving van de Lochemseberg beviel de familie Van der Meulen blijkbaar zo goed, dat rond 1906 besloten werd om een zomerverblijf aan de Barchemseweg, niet ver van de 'Dolle Hoed' te laten bou wen. Dat werd villa 'Mus', genoemd naar de koosnaam van één van de dochters. Villa 'Mus' werd net als villa 'De Kieszak' door het Lochemse aannemersbedrijf Gebroeders Olthoff gebouwd. De grond werd gekocht van de Lochemse familie Ten Cate. Niet alleen het bouwperceel kocht men, maar ook de grond aan de overkant van de weg. Dit om te voorkomen dat daar gebouwd zou gaan worden, zodat het fraaie uitzicht over De Enk verloren zou gaan. De familie Van Essen is bijna zeker op identieke wijze in de omgeving van Lochem beland. Het ziet er naar uit, dat ook zij de 'Dolle Hoed' eerst als logeeradres hebben gebruikt. Hoe zou anders de situatie ontstaan zijn, dat de uitbater van de 'Dolle Hoed', Gerard Wilhelm Kloosterboer, in 1904 namens Elise van Essen-Seegers als 'waar nemend acceptant' kon optreden bij de aankoop van een stuk bouwland in Langen. Zij moeten elkaar gekend en vertrouwd hebben. De grond waarop later huize 'De Kieszak' werd gebouwd was al in 1902 door Elise van Essen-Seegers gekocht van de broers Jan Hendrik en Jan Willem Beijers. Beiden waren stalhouder, de eerste in Lochem, de tweede in Zutphen. Ook Elise van Essen-Seegers kocht er in de loop der jaren meerdere stukken grond bij. Net als de fami lie Van der Meulen ook gronden aan de overkant van de weg om te zorgen, dat het prachtige uitzicht vrij bleef. Het vroegere voetbalveld van de 'Koolhazen' behoorde tot het grondgebied van de familie Van Essen. Zowel de familie Van der Meulen als de familie Van Essen verbleef alleen gedurende zomervakanties in het huis. In het Lochemse bevolkingsregister zijn hun namen dan ook niet terug te vinden. De familie Van Essen heeft het huis slechts gedurende een zevental jaren als zomerhuis gebruikt. Vakantiehuis 'Elisabetha' Rond 1912 of 1913 werd Elise van Essen-Seegers ziek. Het tijdstip is niet bekend, maar ze overleed in ieder geval na een kort of lang ziekbed op 5 december 1913 in het Lutherse Diakonessenziekenhuis in Amsterdam. Dat weten we dank zij het boek Luthers Diakonessenwerk, geschiedenis van 100 jaar Lutherse Diakonessen Inrich ting te Amsterdam door ds. Antonie Johannes, voormalig predikant-directeur van de Lutherse Diakonessen In richting. Hij vermeldt in het boek dat de L.D.I. in 1914 van de heer E. van Essen de beschikking kreeg over diens villa 'De Kieszak' in Lochem, ter nagedachtenis aan zijn in het diaconessenziekenhuis overleden vrouw. Engelbertus van Essen zelf overleed nog geen jaar daarna op 25 september 1914 Huize 'De Kieszak' werd na zijn overlijden met het gehele meubilair, waaronder een piano en niet minder dan tien bedden, zo vermeldt ds. Johannes in zijn boek, eigendom van de L.D.I. Zij nam het huis onder de nieuwe naam van 'Elisabetha' in gebruik als vakantiehuis voor de zusters. Maar zoals uit de beide bijgevoegde teksten blijkt konden ook 'rustbe- hoevenden' (dames) er een kamer huren. Heren waren niet welkom. Een bezoekend arts moest overnachten in het tuinhuisje, dat de oude naam van het huis 'de Kieszak' had gekregen. Dit huisje staat ook wel bekend onder de naam het t.b.c.-huisje. Of dat een terechte benaming was, is niet bekend. 18 De gasten en bezoekers van het vakantie- en rusthuis werden de eerste jaren van en naar het verafgelegen station gehaald en gebracht met een koetsje van stal houderij Beijers uit Lochem (zie foto). In latere jaren is men lang zamerhand op het vervoer per auto(mobiel) overge stapt. Dat is wel te zien op de bijgevoegde opname van een auto voor het huis op de oprit. Ook is er op het internet een krantenartikel tje uit de 'Breskense Cou rant' (1 juni 1937) te vinden, waarin sprake is van een Q_

Land van Lochem | 2017 | | pagina 18