terecht gekomen. Na haar huwelijk met Engelbertus van Essen was het afgelopen met haar optredens. Het echtpaar woonde eerst aan de Nieuwezijds Voorburgwal. In 1910 gaf Van Essen architect A.W. Weissman (1858-1923), o.a. bekend als ontwerper van het Amsterdamse Stedelijk Museum, opdracht tot het ontwerpen van een stadsvilla op de hoek van de Jan Luykenstraat en de Hobbemastraat. Het werd het in de architectuur bekende 'Lizzy Cottage'3, Lizzy was de koosnaam van zijn vrouw. Het werd een bijzonder woonhuis in Engelse stijl met fraaie tegelversieringen tegen de gevel en met een kunstzaal voor de grote schilderijenverzameling moderne Nederlandse en Franse kunst van Engelber tus. Het huis was binnen kostbaar aangekleed met zolderingen en betimmeringen van eiken-, ceder- en teakhout. De wanden waren met kostbare stoffen bedekt, op de beide woonverdiepingen was nergens stukadoorswerk te vinden. Van Essen had mogelijk voor Weissman als architect gekozen, omdat deze zo'n goede oplossing had bedacht bij het Stedelijk Muse um voor de belichting van de tentoongestelde kunst werken. Daarmee wilde Van Essen ook zijn verzame ling schilderijen en aquarellen van moderne schilders, zoals J. Israëls, H.W. Mesdag, J. en W. Maris, J.H. Weis- senbruch, J.B. Jongkind, W. Witsen, G.H. Breitner, goed doen uitkomen. Hij bezat daarnaast ook veel werk van zijn broer, de schilder Jan van Essen, met wie hij een nauwe band had. Opmerkelijk is dat het echtpaar slechts vijf jaar in dit huis heeft gewoond, van 1904 tot 1909. Waarom zij dit bijzondere huis met de prachtige zaal, waarin zijn verza melde kunst zo fraai was ondergebracht, verlaten hebben, is niet bekend. Niet om kleiner te gaan wonen, want na een 'tussenstop' aan het Museumplein betrokken ze in 1911 opnieuw een nieuwe stadsvilla, nu aan de Em- malaan in Amsterdam. Ook daar werd de aankleding binnen zeer kostbaar uitgevoerd. Van Essen liet er wand bespanning en een bovenlicht in glas-en-lood aanbrengen, alles naar het ontwerp van Th. W. Nieuwenhuis. De met siersnijwerk afgewerkte meubels van mahonie- en ebbenhout kwamen uit de meubelwerkplaats van de fa. Van Wisselingh. Op 5 december 1913 overleed zijn geliefde vrouw Elise in het Lutherse Diakonessenziekenhuis in Amsterdam. En nog geen jaar later, op 25 september 1914, overleed ook Engelbertus van Essen zelf, 59 jaar oud. Zomerhuis 'De Kieszak' In de tijd dat het echtpaar Van Essen-Seegers het fraaie huis 'Lizzy Cottage' aan de Hobbemastraat bewoonde (1904-1909), liet Elise in Lochem villa 'De Kieszak' bouwen (1906). Er is niet met zekerheid te zeggen, waarom de familie Van Essen-Seegers uitgerekend een vakantiehuis aan de Barchemseweg liet bouwen. Maar bijna zeker is het bij hen net zo gegaan, als bij de aanleiding tot de bouw van de ernaast gelegen villa 'Mus'. De opdracht gever van dat huis, dr. Wouter Wisso van der Meulen uit Den Haag, verbleef voordien gedurende één of meer zomervakanties met zijn gezin in de toen heel goed bekend staande uitspanning 'De Dolle Hoed', iets verderop aan diezelfde Barchemseweg gelegen. Dank zij de Staatsspoorverbinding van Zutphen naar Hengelo (in ge bruik genomen in 1865) en later de tramverbinding van de G.O.S.M. tussen Deventer en Borculo (in gebruik ge nomen in 1885) had Lochem een goede verbindingsmogelijkheid gekregen, met name met het westen van ons land. Daardoor was het toeristisch gezien veel aantrekkelijker geworden. Dat leidde onder andere tot de oprich ting van het Lochemse Verfraaiings Gezelschap in 1885. Dit gezelschap en een aantal hotelhouders besloten te gaan adverteren in landelijke bladen. Mogelijk is Van der Meulen aangetrokken door deze advertenties of door één of meer artikelen in de destijds door welgestelde families gelezen bladen als Eigen Haard en De Aarde en haar Volken. Het laatste blad besteedde in haar 'Bijblad' vanaf ongeveer 1900 steeds meer aandacht aan de zogenaamde "schone streken" van ons land. Zo is in het nummer van 7 juli 1902 in het artikeltje 'Het zomersche Lochem' te lezen: "Lochem paart boschrijkdom aan heuvelachtigheid en door de goede zorgen van het verstandig Verfraaiingsgezelschap heeft het de juiste manier weten te vinden, om al het mooie goed te doen uitkomen. Ge kunt er geen halfuurtje wandelen over den Paaschberg of op de Cloese, op Ampsen of over den Lochemschen berg, of ge wordt getroffen door de goede keuze der plaatsen, waar allergerieflijkste banken zijn neergezet op punten, die kijkjes gunnen over afwisselende terreinen, over de aan den voet der hoogten zich uitbreidende velden en over de kommen en terreingleuven, vol frisch eikenhakhout, jonge berken en dennenaanplant." In de 'Leeuwarder Courant' van 6 september 1907 is in het artikel "Vier weken te Lochem"onder andere te lezen: Lizzy Cottage

Land van Lochem | 2017 | | pagina 17