dl r*f iu De betreffende geul werd aangelegd tus sen villa 'Elisabetha' (zoals villa 'De Kieszak' ondertussen heette) en de ernaast gelegen villa 'Mus'. De spoorbaan liep toen dus door de ver hoging van de Kieszak heen in de richting van de erachter gelegen zandweg met de naam 'Onderlangs'. Voor wie het weet zijn de sporen van de vrijwel dichtge groeide kloof nog in het landschap te zien. Het viaduct werd aan het eind van de Tweede Duitsers opgeblazen. La ter hebben de Canadezen met bulldozers het hele geval onder het zand geschoven en de Barchemseweg weer in orde gemaakt. Het betekende het einde van de toch al slecht renderende tramverbinding tussen Deventer en Borculo. 3 L Viaduct ElizabatUa m; Barqr.ic.lrtt I* De bouwheer, de gedenksteen en villa Rozenhof Het huis is in 1906 gebouwd op een groot perceel gelegen aan de Barchemseweg, met uitzicht over de Lan- gense Enk. Bij het huis behoorde ongeveer 5 hectare terrein, omrasterd dennen- en eikenbos achter het huis en aan de overkant van de weg weidegronden. De bouw gebeurde, zoals vermeld, in opdracht van Elise van Essen- Seegers, met geld dat uit haar familie afkomstig was. Bij de toegang tot het huis vindt men nog een steen met het opschrift "De Kieszak, gedenksteen geplaatst door Elise v. Essen geb. Seegers april 1906, bouwmeester J. Olthoff". Zoals op de steen vermeld staat, was aannemer J. Olthoff uit Lochem de bouwmeester van het huis. Fa. J. Olt hoff was in de eerste helft van de twintigste eeuw bij veel bouwwerkzaamheden in Lochem betrokken, o.a. bij diverse villa's en middenstandswoningen aan de Barchemseweg, waar de firma zelf ook gevestigd was. Het huis is gebouwd in de voor de periode rond 1900 karakteristieke stijl van de overgangsarchitectuur2. Deze bouwstijl is onder meer herkenbaar aan de traditionele bouwwijze gecombineerd met (deels) gepleisterde ge- ra vels. Door de hoge opstand, het schilderachtige ontwerp en de houten gevelbekleding bovenaan de voor- en ÊL linker zijgevel en de aanwezigheid van een hoge schoorsteen, een erker en een waranda is tevens enige invloed van de chaletstijl en de Engelse landhuisstijl herkenbaar. o Volgens architectuurhistoricus CeesJan Frank moet de Lochemse aannemer Olthoff zich bij het ontwerpen van dit huis hebben laten inspireren door de in 1902 in Almen gebouwde villa 'Rozenhof'. (Foto op volgende pagina). Bij dit huis, een ontwerp van de Leidse architect H.J. Jesse (1860-1943), zien we ook de vreemde lange afgeschuinde rechter zijgevel en de diep afgestoken kaphelling. De topgevels met verticale donkere en lichte stroken waren destijds hetzelfde en de vensters vertonen ook nu nog vele overeenkomsten. De verticale don kere en lichte stroken in de topgevels zijn in de loop der jaren overgeschilderd en daardoor niet meer zichtbaar. 1 Viaduct Barchemscheweg Lochem Het 'ravijn' oftewel de 'tramgötte' gezien in de richting van De Enk Wereldoorlog door de De situering van het tramviaduct, destijds gelegen tussen de villa's 'Mus' en 'Elisabetha', is op het hiernaast staand deel van de 'Wandelkaart van de Lochemse Berg en de Kale- of Barchemse Berg' uit 1951 goed te zien.

Land van Lochem | 2017 | | pagina 15