Kieszak, Kiesak of Kiezak Nadat het huis destijds gebouwd was kreeg het de naam 'De Kieszak', genoemd naar het gebied waarin het huis was gebouwd. 'Kieszak' zal waarschijnlijk de juiste schrijfwijze zijn, maar meestal wordt de naam van het huis en het gebied, waar het naar genoemd is, geschreven als 'Kiesak' of Kiezak'. Mogelijk een vorm van volksetymolo gie, zoals bij de 'Wollendekenstraat' voor de Wolff en Dekenstraat in Beverwijk. Kiezak was voor de mensen wat gemakkelijker om te onthouden en uit te spreken. Mogelijk heeft het gebied zijn naam te danken aan het feit dat hier in de buurt vroeger grind (kies in het dia lect) werd gewonnen. Dan zou de benaming kieszak zoiets als grindgroeve kunnen betekenen. Maar de naam kan ook te maken hebben met een laagte tussen de heuvels, waarin veel grind - in dit geval grondmorene1- is afgezet. G. Prop beschrijft in zijn boekje Historie van de Lochemse Berg de reden voor de afzetting van die grond morene als volgt: "Het lijkt of het in de Langense Enk aan 't ijs het eerst is gelukt over de opgeduwde heuvel te komen; daar is het terrein glad geschuurd, en er is een laag gedeelte ontstaan tussen de eigenlijke Lochemse Berg en de Paas berg, ongeveer bij het vroegere viaduct, waar enige jaren de tram onder door ging. Aan de zuidzijde is bij onderzoe kingen en opmetingen voor de geologische kaart van de Topografische Dienst een hoekje grond ontdekt met zuiver noords (Scandinavisch) materiaal; dit is een stukje grondmorene, dat er door de gletsjers is gedeponeerd; een andere grondmorene ligt op de plaats, waar nu de Berkelhof ligt, ten noorden van Berkeloord en het Hertenkamp." Het gebied van de Kieszak ligt precies in die verlaging tussen de Paasberg en de Lochemseberg. Mogelijk duidt het woord zak op die laagte en is de aanwezigheid van het vele grind hier te verklaren uit het feit, dat in de laatste ijstijd door de ijstong, die over deze laagte het er achtergelegen gebied kon bereiken, morenepuin in de vorm van vooral grind heeft achtergelaten. Dat zou ook een verklaring voor de benaming kieszak kunnen zijn. SLTchem. In het boekje Onkruid of Botanische wandelingen van F.W. van Eeden uit 1886 staat het prachtige artikel 'De Lochemsche Berg en zijne omgeving'. Daarin staat onder andere het volgende te lezen: "Op de Lochemsche heuvels wordt veel grind gegraven, en overgroot is het aantal steensoorten, die in groote of kleine stukken langs en op de paden verstrooid liggen en door hare sierlijke kleuren den wandelaar uitlokken ze te verzamelen. Tevergeefs zoeken wij onder al die bonte steenen naar de van ouds be kende Lochemsche diamanten, stukjes zeer doorschijnend kwarts, waaruit men fraaiie op bergkristal gelijkende steenen kan doen slijpen." A Ku/kne heiitiiïLitsj Zo ontstond de Lochemse Berg Het gestippelde om de berg is het zand uit het afgesmolten landijs; de twee donker gestippelde vlekjes duiden de grondmorene aan Afbeelding uit het boekje Historie van de Lochemse Berg door G.Prop. De rode cirkels geven de beide gebieden met grondmorene aan. de rode pijl de plek, waar het huis 'De Kieszak' ongeveer staat.

Land van Lochem | 2017 | | pagina 13