Puzzelen met de paleografen Maran Olthoff Wie weleens een buitengewoon sierlijk geschreven stuk tekst uit de zeventiende eeuw heeft gezien, kon daar waarschijnlijk geen wijs uit worden. Toch willen we graag weten wat er nou precies staat in oude stukken die aan de raad van Lochem werden gestuurd. Dat is het werk van de leeskring paleografie van het Historisch Genootschap. Edele, erentveste, hoochgeleerde, voor- sienige, seer discrete heeren, besondere goede vrienden... Uijt bijgaande missive aen ons bij haer edele van Doesborch toegesonden, sullen u edele believen te vernemen, wat de heere advocaat ten hove aengaende die gemeijne saecke daerbij heeft enz. In koor spreken ze de tekst hardop uit. 'Als een schoolklasje,' zegt er een. Ze moeten er zelf om lachen. Maar huiswerk heeft dit klasje nauwelijks. Paleografie houdt zich bezig met het bestuderen en ontcijferen van oude handschriften en archiefstukken Dankzij het gezamenlijke speurwerk van de enthou siaste mensen van de leeskring kan een hertaling van oude stukken worden gemaakt die wij kunnen lezen. Buiten regent het pijpenstelen. Het is maandagmid dag, en zoals elke derde maandag van de maand zitten de leden van de werkgroep aan de lange tafel in de Veldmaat. Op het scherm aan de muur is een deel van een oud handschrift te zien, onleesbaar voor de leek. Onder leiding van Pier Horensma turen Henk Mulder, André Reincke, Jaap Spegt, Frans Steijnen en Herman Reinderink naar de tekst en gezamenlijk pro beren ze te ontcijferen wat er staat. Herman bedient de laptop, hij projecteert de oude tekst en daaronder schrijft hij wat ze er samen van hebben gemaakt. Soms wordt er uitgebreid gedelibereerd over een woord, een letter, de aanzet van de ganzenveer of de pen van de oorspronkelijke schrijver. Het lijkt vaak op gokken, dan hoor je ineens: 'Die poot voor de c hoort bij de a' De sfeer is gemoedelijk. Helaas ontbreken Ria Rade maker en Annemiek Langelaar deze middag. Het is puzzelen voor de aanwezigen, maar ze komen er wel uit. Vaak is de aanhef van een stuk hetzelfde, de krullerige letters on leesbaar voor een beginner, maar de tekst wordt al snel herkend: zou welkom zijn. Wanneer zou die zich aanmelden? Op één maandagmiddag nemen ze twee a drie oude stukken van een pagina door. Bij de volgende bijeen komst bespreken ze de wijzigingen/verbeteringen. Bijvoorbeeld of Lochem in de oude tekst met één of twee c's staat geschreven. Het moet kloppen! Pier Horensma: 'Paleografie is het voetenwerk van de geschiedschrijving. Zonder dit gezellige gescrab- bel komt niemand vooruit, ook de wetenschap niet, zonder dat je er nou grootse dingen van moet ver wachten." De uitgewerkte hertalingen gaan ter controle naar het Regionaal Archief in Zutphen, waar medewerkers, ook amateurs, er nog eens met de stofkam doorheen gaan. Daarna komen ze weer terug naar Lochem en worden ten slotte in Zutphen gevoegd bij de origine len. Wanneer u de oude stukken wilt inzien, hoeft u niet te turen naar een oud, maar o zo sierlijk handschrift uit bijvoorbeeld 1668 om te weten te komen wat er staat. Een deel van de uitgewerkte stukken is al in boekvorm uitgegeven en staat in de kast in de Veldmaat. Ze zouden graag uitbreiden en verjongen. Maar ook een goede leraar paleografie V.l.n.r. Frans Steijnen, Henk Mulder, Maran Olthoff, Marja Dekker, Herman Reinderink, André Reincke, Ria Rademaker, Anneke Nauta. Op de foto ontbreken: Jaap Spegt en Pier Horensma.

Land van Lochem | 2017 | | pagina 10