reeds in zijn jeugd liefde voor eigen land te leeren koesteren en niet dadelijk tot geblaseerde heertjes verknoeid te worden, die een mondvol Duitsch of Fransch leeren babbelen en den neus optrekken voor Hollandsche plaatsen en Hollandsche zeden. Misschien zal het feit, dat duizenden buitenlanders tegenwoordig ons land bezoeken en er tijdschriften en boeken vol schrijven over de schoonheden onzer oude steden en dorpen, onzer poldergewesten, duin en heuvelstreken, de Hollanders meer en meer tot het bewustzijn hebben gebracht, dat men dichtbij vinden kan, wat men vroeger zoo veraf meende te moeten zoeken. Onze plaatsen voor "Sommerfrischen" richten zich dan ook meer en meer in om tegemoet te komen aan de hoogere eischen des tijds. Dorpsherbergen zijn ruime, goed geventileerde hotels geworden, met veranda's en balkons, frissche slaapkamers, met matrassen in plaats van bedden, en waschgerei, waar een mensch in plassen kan, en niet, zooals vroeger, slechts een huismosch of waterschuwe Hollandsche dwergen. Nieuwe hotels verrijzen hier en daar, omdat de oude en herschapene niet meer aan alle aanvragen kunnen voldoen. Zoo zijn in Gelderland in de allerlaatste jaren o.a. gebouwd: het familie-hotel "De stad Lochem", even buiten het rustige stedeken, en het hotel "Neder- Betuwe"' bij Bennekom. Ik noem deze twee, omdat ik ze van aangezicht tot aangezicht ken; maar er zullen er meer zijn. Over de schoonheden van Lochem en bergachtige omgeving, Ampsen, De Cloese, De Wildenborch, Vor- den, Ruurlo, Oosterbeek, Wolfhesen en tal van oude kasteelen en zathen heb ik vroeger, o.a. in een opstel over Bilders, in Elzevier's Maandschrift, meermalen uitgeweid, en zal daar dus thans in dit stukje niet over spreken, en alleen wat Lochem aangaat vermelden, dat de drie hotels "Stad Lochem", "Wapen van Amp sen"' en "Dollehoed" elkaar een ridderlijke concurrentie aandoen om 't mensch en kind, ouderdom en jeugd, zoo aangenaam mogelijk te maken: lucht en melk "a discrétion" schijnt overal het wachtwoord. En dat de menage in Gelderland in kracht en geur verreweg de kroon spant boven de Belgische en Duitsche keukens in de meeste Sommerfrische Pensions is algemeen bekend. De ''oprechte Geldersche keukenmeid" heeft een talrijk gezin van dochters en nichten gekweekt. Voor boom-aanbidders wil ik alleen nog dit aanstip pen, dat ze, in deze streken van Lochem vertoevende, niet verzuimen een bezoek te brengen aan de be roemden ouden eik in een weide bij Verwolde, in de buurt van Ampsen, die op manshoogte een omvang heeft van zes meter. De boom ziet er nog flink gezond uit, heeft een zuiveren, ongeschonden stam en een breede frisschen bladerkroon. Ik bezocht hem dit maal voor het eerst en werd vervuld van diep ontzag. Waarschijnlijk is hij de zwaarste eik in Nederland. In het park voor het kasteel van Ampsen staan een aan tal schoone eiken, o.a. een prachtig exemplaar, met brede regelmatige vlucht en een stam van vier meter omvang. Het "Verfraaiings-Gezelschap" der stad Lochem dat reeds zoveel gedaan heeft om den weg te wijzen in het schoone land van Staring, ook door het stellen van wegwijzers, het plaatsen van banken op de fraai ste punten en het uitgeven van een geïllustreerden wandelgids, met uitvoerige kaarten, is dit jaar begon nen met het zorgen voor eenig kunstgenot, zoodat er óók op regenachtige dagen wat stichtends te bezien is. Het plan bestaat ook volgende jaren gedurende het zomerseizoen een kunstbeschouwing of tentoonstel ling te organiseeren. In de ruime, goed verlichte zaal van het "Volkshuis" is thans een collectie aquarellen, historische en topo grafische prenten bijeengebracht, waar onder veel schoons of belangwekkends is. Van den in Amerika zoo bijzonder gewaardeerden figuurschilder Kever is er een stemmingsvol interieur, "Kleding verstellen", door Jacob Simon Hendrik Kever (1854-1922) (bron: www.zeemankunsthandel.nl/hollandse meesters/)

Land van Lochem | 2017 | | pagina 6