De kunst te Lochem Bijzondere kunstbeschouwing uit 1896 CeesJan Frank /A.C. Loffelt In Het nieuws van den dag van 10 augustus 1896 werd uitgebreid aandacht besteed aan een bijzondere kunsttentoonstelling die in het Volkshuis in Lochem was te zien. De auteur van de recensie, de Dordtse kunst- en toneelcriticus A.C. Loffelt (1841-1906), ook bekend van zijn kriti sche beschouwingen in Het Vaderland, reisde naar de kleine landstad en verwonderde zich over de prachtige omgeving en de smaakvolle expositie in het Volkshuis. De onderstaande tekst is de integrale weergave van het artikel in Het nieuws van den dag. De afbeeldingen geven een kleine indruk van de aard van het tentoongestelde werk. Lochem, Volkshuis Deze oude Geldersche stad, ons reeds als kind uit de geschiedenis bekend, omdat in den "Spaanschen tijd" eenige flinke Geldersche jongens, hun recht van hooiplukken uitoefenend, terwijl de wagens de stad binnenreden, een verraad der Spanjaarden ontdek ten, deze stad is in onze vreedzame tijden een gelief koosd oord geworden voor hen, die zomerlucht willen genieten. Lochem en omgeving is dan ook een heerlijk plekje vaderlandschen bodem, waar men tochtjes en wan delingen kan maken zóó schoon als men ze in België en Duitschland maar verlangen kan. Het verstandige begrip begint dan ook meer en meer bij onze landge noten door te dringen, dat men des zomers waarlijk niet zijn genot in den vreemde behoeft te zoeken, wil men gezonde en frissche lucht happen en de jeugd een heerlijke uitspanning bezorgen. Ook uit het oogpunt van opvoeding is het zoo goed Het Volkshuis aan de dr. Rivestraat in Lochem. Het in 1893 geopende gebouw, een ontwerp van architect Hendrik Petrus Berlage, huisvestte onder meer een zaal, waarin toneelvoorstellingen werden gegeven, Lochemse muziekverenigingen konden repeteren en exposities werden gehouden. In 1896 vond de zomertentoonstelling plaats, waarvan A.C. Loffelt verslag deed (ansichtkaart part.coll.).

Land van Lochem | 2017 | | pagina 5