70 jaar Theatergroep T.O.P. 24 Rieky Koert Lenie Brinkman-ter Scheggert "Theater groep TOP" uit Lochem viert dit jaar haar zeventigjarige jubileum! Opgericht 28 april 1947, als toneelvereniging "Tot Ons Plezier", afgekort TOP Omdat er in de naoorlogse jaren weinig vertier was en daar wel veel behoefte aan bestond, heeft een aan tal mensen van het op dat moment ter ziele gegane zangkoor "De Stem des Volks", het initiatief genomen om een toneelvereniging op de richten en met eigen geld gesponsord (zie verder hierover onderstaand verslag van Lenie, de tijdens de jubileumvergadering van 28 april j.l. tot erelid benoemde Lenie Brinkman). In aanvang werden er jaarlijks twee voorstellingen ge geven, maar later werden ook op verzoek van derden optredens verzorgd, zoals tijdens personeelsfeesten, buurtbijeenkomsten in bejaardentehuizen, maar ook speciale kindervoorstellingen. Het ledenaantal begon in de loop der jaren al flink te stijgen! Het werd een echte vereniging met statuten en een huishoudelijk reglement. Om de kosten de baas te blijven organiseerde men in de pauzes van de voorstellingen een zogenoemde tombola. De prijzen daarvoor werden meestal gratis beschikbaar gesteld door de Lochemse middenstand. En met "bal na" werden de uitvoeringen al gauw druk bezocht en werd TOP een begrip in Lochem. Dat ze al wat in hun mars hadden blijkt wel uit het feit dat zij het initiatief namen om op 17 januari 1953 ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp een benefietvoorstelling te verzorgen met het stuk "En de bossen zingen een lied". Bij het 25 jarige bestaan in 1972 durfde men het spek takelstuk "Jongens van de Koopvaardij" op de planken te zetten, wat een groot succes werd! De opvoering hiervan werd uitgesteld tot in februari 1973, omdat zij hiermee de eerste vereniging waren die gebruik mocht maken van de gerenoveerde Schouwburg, wat een goede zet bleek. Het publiek zo'n 800 man, verdeeld over twee avonden, genoot van dit mu zikale blijspel en dat was mede de reden voor een derde uitvoering op zaterdag 24 maart. Een citaat uit de resentie in de GOC van 26 februari 1973: "TOP heeft met groot succes vrijdagavond in de Lochemse Schouwburg het stuk "Jongens van de Koopvaardij" op de planken gezet. Het geheel van de uitvoering stond onder leiding van regisseur Ben Timmen. Het was allemaal goed doordacht en met grote zorg uitgevoerd, een plezier om naar te kijken en te luis teren. De spelers waren zonder uitzondering goed te verstaan, het spel was goed te volgen en de regisseur had goed gebruik gemaakt van de grote ruimte van het schouwburgtoneel". Tot zover het citaat. De aanwezigheid van burgemeester Beuke en zijn vrouw maakte de avond extra feestelijk, hij feliciteer de de jubilerende vereniging waarna zijn vrouw een bloemetje werd aangeboden. Zo werd de vij^aarlijkse opvoering van een jubileum stuk oftewel de musical geboren. Vele zouden nog volgen. (zie onze website: www.toplochem). Alles door vrijwilligers gerealiseerd! Ook nu hebben we gelukkig nog vele handige men sen die altijd weer een decor weten te bouwen en alle bijkomstige zaken vakkundig realiseren. De regie is al jaren in handen van betaalde regisseurs en met de kosten voor het gebruik van de schouw burg en de opvoeringsrechten, zijn dat de groot ste kostenposten. Enige jaren geleden hebben we de naam veranderd in "Theatergroep T.O.P." Dit past beter in deze tijd en we doen ook meer dan alleen toneelspelen. Wij vieren ons 70 jarigejubileum met de bekende musical "Ja Zuster, Nee Zuster", geschreven door het Q_ Ja zuster nee zuster promofoto.

Land van Lochem | 2017 | | pagina 24