btbLiotheelo Dochter Ariekske heeft er geen herinnering aan hoe haar vader tussen ongeveer 1940 en 1948 de kost verdien de. Wat ze zich goed herinnert, is dat hij vanaf 1948 aan de Gudulastraat3 zijn particuliere uitleenbibliotheek en winkel voor de verkoop van boeken en schrijfwaren had. Uit zijn persoonsbewijs, dat ze nog in haar bezit heeft, blijkt dat hij in 1942 met zijn vrouw Jo Eilerts (met wie hij in datzelfde jaar in Olst getrouwd was) aan de Barchemseweg 4 in Lochem was komen wonen. Ook te lezen valt, dat het echtpaar in 1944 verhuisde naar de Frankenlaan 12, waarschijnlijk vanwege behoefte aan wat meer ruimte in verband met de komst van dochter Ariekske. In beide gevallen wordt verondersteld, dat er sprake was van inwoning. Arie Steenhuizen, schrijver van o.a. het hoofdstuk 'Bibliotheken' in het boek Een eeuw burgerzin, vermeldde daarin, dat Henk Holterman al vanaf 1940 een particuliere uitleenbibliotheek aan de Kastanjelaan onder de naam 'Boekenbeurs' had. Volgens hem zou deze bibliotheek na de Tweede Wereldoorlog verhuisd zijn naar de Gudulastraat. Volgens het persoonsbewijs van Henk Holterman verhuisde het echtpaar pas in 1948 naar ffiüü de Gudulastraat 2. Daar bewoonde het echtpaar ook hier weer een deel van het pand en wel de beneden- etage, waar ook hun winkel 'Boekenbeurs' was geves tigd. Na de oorlog Na de oorlog toen de mensen weer vrij waren en niet meer zo aan huis gebonden, kwam de klad in het uit lenen. Henk en zijn vrouw Jo, ondertussen verrijkt met een tweede dochter (Hannie), zagen in hun uitleenbi bliotheek en boekhandel geen echte toekomst meer liggen. Toen Henk hoorde, dat er bij Stork modelma kers werden gevraagd, ging hij solliciteren. Hij werd aangenomen. Het jaar is niet precies bekend, maar het moet omstreeks 1950 zijn geweest. Henk trok nog een paar jaar met de trein heen en weer tussen Lochem en Tussen het werk van H. Holterman, dat dochter Ariekske nog in haar bezit heeft, bevindt zich ook deze met aquarel ingekleurde pentekening van de Smeestraat met de kerktoren. Het embleem dat op de eigenhandig gekafte boeken van Henk Holterman stond (M betekende meisjesboek.

Land van Lochem | 2017 | | pagina 15