Hoe het verder ging met het huis aan de Markt Daniel moet rond 1747 zijn overleden en omdat zijn enige dochter op het Westerflier woonde moet het pand zijn verkocht. Ik heb echter geen overdracht kunnen vinden, maar het verschijnt wel weer in de archieven als Jan ten Berenpas op 14 juli 1760 zijn testament opmaakt. Hij was in 1687 geboren en ongehuwd gebleven. Hij bepaalt dat zijn neef Jan Bernardus Tijmans het door hem bewoonde huis aan de Markt zal krijgen met als tegenprestatie dat Jan Bernardus zijn oom diens verdere leven zal verzorgen en onderhouden. Reeds in 1775 verkoopt Tijmans het pand aan zijn neef Egbert Joosten en zijn huisvrouw Janna Maria Nijmans. Joosten was koopman en het zou kunnen dat die het huis heeft gerenoveerd of verbouwd om het geschikt te maken voor de uitoefening van zijn beroep. We zien althans op foto's uit de negentiende eeuw dat de trapgevel is verdwenen en dat er een modernere gevel voor in de plaats is gekomen. De familie Joosten heeft het huis lang in bezit gehad. Eerst Egbert tot 1828, hij werd 83 jaar, en daarna zijn kleinzoon Jan Willem tot 1836. Hij werd slechts 25 jaar. Zoals in het artikel van Dieperink is vermeld volgden de families Marin (notaris), Dubbeldemuts van der Sluijs (wethouder) en De Visser (ontvanger der Rijks belastingen). van vrijwel allemaal de plaats van hun huis gevonden, maar er was er één die "op de Markt woonde" maar waarvan ik nog geen exacte plek wist. Het gaat hier om Bruno van Dam. Hij is vermoedelijk de zoon van Arent van Dam, die burgemeester in Lochem is ge weest en afstamde van een burgemeestersgeslacht uit Doetinchem. Bruno trouwde rond 1650 met Catharina Lansinck, dochter van Burgemeester Jan Lansinck. Uit dit huwelijk kwamen geen kinderen voort. Bruno was in 1652 reeds burgemeester en werd in 1655 stadhouder als opvolger van zijn schoonvader. Catharina stierf jong en Bruno hertrouwde in 1660 met Elsabe ten Noever, dochter van Berent ten Noe- ver, burgemeester van Borculo. Uit dit huwelijk kwa men zes kinderen voort. In volgorde van geboorte: Johanna, Catharina, Arnold, Bernhard, Anna Maria en Daniel. De eerste omschrijving van het pand stamt uit 1721 toen er op verzoek van Arnold van Dam (de zoon dus van Bruno) een registratie plaatsvond van het Magescheid van 12-9-1703. Het betreft de verdeling van de nagelaten goe deren van wijlen Bruno van Dam en Elsabe ten Noever tussen hun kinderen en erfgenamen. Het Oud Rechterlijk Archief vermeldt hier onder andere over: "Het lot no 5 is aan Arnold van Dam toegevallen en bestaat in die navolgende percelen: Het geregte Halve Sterffhuys binnen Lochem aan de Markt met den Hoff daar agter, voorts slieten op balkens en hilden, en alles wat aert paal en nagelvast is, mits dat niet onder huisraad kan worden geconsi- dereert beswaert met 6 stuiver thiens aan den land- rentmeester deser Graafschap, voorts een en halve stuyver jaarlijks aan den Huyse Wildenborg". Hierna is het de jongste van de zes kinderen Daniel, geboren in 1678, geweest die het pand heeft geërfd. Alhoewel hij in het leger heeft gediend als luitenant in het regiment van de generaal-majoor baron van Kep- pel, heeft hij ook zeker het huis op de Markt bewoond. Dat blijkt onder andere uit een akte uit het jaar 1737 wegens opgenomen leningen. Daniel trouwde in 1728 (bijna 50 jaar oud) met Wen- delina Bruins uit Doesburg. Zij kregen één dochter, El sabe Geertruyt, die in 1767 trouwde met Mr. Gerhard van der Sluijs, heer tot het Westerflier. Zus Johanna heeft de andere helft van het huis gekregen, maar Arnold, ongehuwd gebleven, is het huis gaan bewonen. Als oudste zoon had hij trouwens ook het leengoed Udink gekregen. Net als zijn vader is Arnold burgemeester van Lo chem geweest. Uit de leenkamer van Twickel blijkt hij rond 1726 is overleden. Gezicht op de Markt en Toren Historisch Genootschap Bronnen: - Syntegra, Archeologische begeleiding (AB), protocol opgraven Lochem, Grote Markt, 2009. - J. Klein Egelink en A. Dieperink, Geschiedenis van de Lochemse straten, in woord en beeld, Lochem 1987. - A. Staring, Kroniek van Lochem, Lochem 1923. - Regionaal Archief Zutphen: Oud Archief Lochem. - Internet: Wikipedia. Foto: dat

Land van Lochem | 2017 | | pagina 9