de Marktmeester de wacht moest houden gedurende de gehele nacht ter voorkoming van diefstal. Hij had zelfs de nodige manschappen ter beschikking, waarschijnlijk om rondes te doen. Ook moest hij het Kraamgeld innen. Is het dan zo gek te veronderstellen dat de Markt meester in het eerder genoemde gebouwtje zijn standplaats had? Het is natuurlijk goed mogelijk dat het gebouwtje tevens dienst deed als onderkomen voor de waag. Immers de waag die achter het oude Stadhuis stond is vermoedelijk pas gebouwd kort voor het jaar 1768. Dit is af te leiden uit archiefstuk 675 van het Oud Archief Lochem, waarin de "ordon nantie op de Stadswaag" is opgenomen. Zie ook 'Geschiedenis van de Lochemse straten' pa gina 29. Het zogenaamde 'huis op de Markt' Het gaat om het huis dat het laatst door de dames De Visser bewoond is geweest maar in de jaren 90 van de negentiende eeuw is gesloopt. Het stond tegenover het oude Stadhuis en de contouren zijn nog altijd in de bestrating zichtbaar gehouden. baksteenformaten en kalkzandmortel gebruikt. Deze fundering hoort bij de westgevel van een gebouw dat in de 20e eeuw is gesloopt. De aangetroffen funde ring dateert uit de 17e eeuw". De opgravingsput raakte dus een stukje van het huis complex, namelijk de schuur zoals die op de kadas trale minuut van 1832 is weergegeven. De volgende vraag is voor wie het huis is gebouwd, en dus de eerste bewoner was. Het moet een belangrijk persoon zijn geweest anders krijg je zo'n mooie plaats niet toegewezen. Het huis had ook een trapgevel zoals uit onderstaande afbeel ding blijkt. Er is tot nog toe nauwelijks onderzoek gedaan naar de oudere geschiedenis van dit pand. De laatste keer dat de jongere geschiedenis is be schreven was in het Land van Lochem van december 2005. Arjen Dieperink geeft behalve een tekening van Jan de Beijer uit 1743 een overzicht van de bewoning sedert het begin van het kadaster in 1832. Verder gaat het over de overdracht aan de Gemeente Lochem en de kort daaropvolgende afbraak. r- Het eerste probleem is de bouwtijd. Toch zijn we daar o. wel iets over te weten gekomen. Uit een archeologisch onderzoekje van Synthegra B.V. 5" dat werd gedaan in maart 2016 naar aanleiding van sT het rooien van de oude kastanje blijkt namelijk het volgende: We citeren uit het rapport: "In het oosten lag de U-vormige fundering spoor 3 die nog 2.88 m lang was en uit twee tot zeven steenlagen 8 bestond. Er is rood/oranje baksteen met variërende De belangrijkste personen in de stad waren de Stad houders (vertegenwoordiger van de landsheer) en daarna de Burgemeesters. Ik heb in de loop der tijd Foto: Johan Bouwhuis Markt in 1743. Afbeelding: Historisch Genootschap

Land van Lochem | 2017 | | pagina 8