8 Dat daar van ter sijner tijd sal moeten rapport doen, voorts sig in allen opsigte soodanig gedraagen als des Stads Dienst vereijscht en na belang van saaken sal behooren te geschieden. Reserveerende Haar Weled.en Agtbaren sig de faculteit om deese instructie telkens wanneer sulx moge noodig sijn te veran deren te vermeerderen of te verminderen, soo als sulx eventueel willen oordeelen te moeten geschieden. Aldus gedaan en gearresteert bij Burgemeesteren, Scheepe nen ende Raad der Stad Lochem, in den Raade op den 19 den October 1778. Ter ordonnantie van deselve J.L. Solner junior Het Gelders Dagblad had destijds als kop: Unieke muur snel gesaneerd. inderdaad dat ook in Lochem de Jaarmarkt meerdere dagen duurde. We komen hierop nog terug onder 'de bebouwing'. De bebouwing Fundering uit de veertiende eeuw Tijdens grondwerkzaamheden in 2009 bij het beeld van de Hooiplukker (dat destijds voor de Rabobank stond) kwamen funderingen uit de veertiende eeuw tevoorschijn. betrevt, dog van Stadsburgeren en ingesetenen enkel maar halv geld. Welke Jura ieder markt of Kermis door een iegelijk Craamer aan hem sullen moeten worden voldaan. 6 Dat daar en booven voor sijn opsigt en bewaaringe des nagts van ieder Craam sonder onderscheijd sal genieten eene stuiver voor ieder nachtwaake. 7 Waar en teegens hij sal moeten wacht houden en geduurende de gansche nagt de Craamen met de noodige manschap bewaaken, alle baldadigheeden en Injurien van het gemeen soo veel mo gelijk trachten te keeren. Voorts alle die geene te ontdekken welke sig aan Die- verien ofte andere malversatien mogten hebben schuldig gemaakt. Uit deze instructie zijn wel aardige conclusies te trek ken, zoals over de Kermis en successieve Jaarmarkten. Voor het woord Kermis raadplegen we wederom Wikipedia: 'Een kermis is een verzameling rondtrekkende attracties en kramen in de openlucht ter vermaak van het volk. Van oorsprong is een kermis een Jaarmarkt ter gelegenheid van de wijdingsdag of een andere feestdag van de parochiekerk van een plaats. Het woord kermis is dan ook een verbastering van kerkmis of kerke-misse. Op die dag stroomde het volk samen om de patroonhei lige te vereren en om zich te vermaken. De kermis wordt gedurende enkele dagen of een week gevierd'. We vermoeden dus dat in Lochem de Kermis (in com binatie met een jaarmarkt) rond 8 januari plaatsvond en dat verder in het jaar mogelijk nog een paar maal een jaarmarkt werd gehouden. We kunnen aannemen dat er nogal wat marskramers op af kwamen. De weekmarkt zoals we die nu kennen bestond in ieder geval nog niet. In punt 7 staat dat de Marktmeester 'salmoeten wacht houden en geduurende de gansche nagt de Craamen met de noodige manschap sal bewaaken'. Hieruit blijkt Het was nog een geluk dat amateurarcheoloog Ben de Graaf eventjes tijd heeft gekregen wat onderzoek te doen want kort daarna is het fundament opge ruimd ten behoeve van werkzaamheden aan de riolering. Lochem en archeologie, het is nog nooit een gelukkig huwelijk geweest! Een gemeentewoordvoer der zei nota bene dat alleen vondsten uit de Romein se tijd of ouder worden geconserveerd. Ongelooflijk! Wat Ben heeft gevonden is het volgende: "Het gaat waarschijnlijk om restanten van een kelder. Ik ver moed dat de muur uit de veertiende eeuw dateert. Er zat ook een vloer in. Ik sta voor een raadsel. Brand- sporen die ik op vele plekken in de binnenstad heb gevonden ontbraken. De kloostermoppen waar de fundering van 24 m2 oppervlakte uit bestond waren van iets kleiner formaat dan de oudste kloostermop pen. Oude plattegronden geven geen bebouwing op die plek". Misschien heb ik acht jaar na dato een mogelijke op lossing van dit raadsel. In het gedeelte van dit artikel dat gaat over de Markt- functie hebben we gezien dat tijdens de Jaarmarkten Foto: Ab Haakeboom

Land van Lochem | 2017 | | pagina 7