De Grote Markt in Lochem Over marktmeesters en bijzondere huizen André Reincke De Grote Markt in Lochem kent een boeiende en veelzijdige geschiedenis. Over de keitjes is al veel gesproken. De meningen zijn nogal verdeeld als het gaat om het conserveren of juist laten verdwijnen ervan. In dit artikel doe ik een poging een paar minder bekende historische aspecten te belichten. Ook hier geldt dat voor een gedetailleerde reconstructie nog wel stukjes ontbreken of van aannames gebruik moest worden gemaakt, maar er is voldoende materiaal verzameld om er een interessant verhaal van te maken. verhandeling van vee, grondstoffen en goederen. Ze kon vroeger enkele weken lang duren. Jaarmarkten werden ook aangegrepen voor allerhande bijeenkom sten en ontmoetingen'. Grotere steden kenden in een jaar meerdere Jaarmarkten'. Vaak werd een jaarmarkt gehouden rondom het feest van de patroonheilige van de stad. Van de heilige Gudula is dat op 8 januari. Een voorbeeld van hoe in Lochem een en ander ge regeld was vonden we in het oud archief van Lochem uit het jaar 1778. Ordonnantie en Instructie voor de Marktmeester van de stad Lochem. De marktfunctie nu De Markt van nu wordt elke woensdagochtend ge houden onder verantwoordelijkheid van de Gemeen te Lochem. Er is een Marktmeester aangesteld die uitvoering geeft aan de regels die door de Gemeente zijn opgesteld. De laatste 'verordening op de warenmarkt voor de Gemeente Lochem' is in 2006 door de Raad vastge steld. De heer G.H. Derks treedt op als voorzitter van de Marktkooplieden. De markt in vroeger tijd We gaan ver terug in de tijd. Lochem krijgt in het jaar 1312 Marktrechten. De heer A. Staring schrijft hier- r- over in zijn Kroniek van Lochem: Graaf Reinald gaf "aan ÉL die van Lochem maght, van binnen haere poorten te moeghen merkten". Het valt op dat Lochem toen o al poorten had terwijl de stad pas in 1330 ommuurd sT is. Er moeten dus destijds al wel aarden wallen zijn geweest. Wat we ons in 1312 van dat marktprivilege moeten voorstellen is hoogstwaarschijnlijk een zogenaamde 'Jaarmarkt'. Wikipedia zegt hierover: 'Een Jaarmarkt is een, vaak uit de middeleeuwen daterende jaarlijks 6 terugkerende Markt; oorspronkelijk bedoeld voor de 1 Dat hij Marktmeester de noodige schikkinge sal maaken dat soo op de Kermis als successive Jaar markten de Craamen in orde en na behooren ge plaatst worden. 2 Dat sonder aansien van Persoonen sal besorgen dat niemand onderduikt en ieder een behoorlijke plaats worde aangeweesen. 3 Dat de Craamers 0f Kooplieden, die van ouds sijn gewoon geweest, de Markten en Kermis hier ter steede te frequenteeren haar voorige plaatsen sal laaten behouden. 4 Dat in cas van different alles soo veel mogelijk in der minne en na het genoegen van deselve Coopliedensal trachte te schikken en af te doen, terwijl echter in con- trairen cas, wanneer voorkoomende omstandigheden hem daaromtrent mogten Hinderlijk zijn, sulx dadelijk sal moeten brengen ter kennis van de Magistraat ten einde daar in ten spoedigsten sal kunnen worden voorsien. 5 Dat hij Marktmeester voor sijn Jura of Marktgelt van ieder Craam met een Seijl sal genieten Vier Stuivers, en van alle tafels of mindere Craamties sonder Seijlen Drie Stuivers. Voor soo verre de kraamers van buiten De Markt in 1964 - Foto: Historisch Genootschap

Land van Lochem | 2017 | | pagina 6