Kunst aan het Hof van Gelre Op dinsdag 22 november 2016 gaf historica mevr. Monique Hafkamp in de Foyer van de Schouwburg van Lochem een zeer interessante lezing over Kunst aan het Hof van Gelre. Mevrouw Hafkamp studeerde kunstgeschiedenis in Nijmegen en Rome. Tijdens de studie heeft ze veel gereisd. Gedurende haar werkzaamheden een aantal jaren geleden bij het Gelders Erfgoed heeft ze inzicht gekregen in het cultureel erfgoed van de provincie Gelderland. Naast het schrijven van boeken/publica ties begeleidt zij ook kunstreizen in Europa. Zaterdag 10 juni Open dag kruidentuin 'De Bteike' in Lochem Door een groep enthousiaste vrijwilligers, onderdeel van het Historisch Genootschap afd. Lochem, wordt de Kruidentuin De Bleike, gelegen aan de Westerbleek 13 in Lochem, onderhouden. De tuin is het hele jaar vrij toegankelijk. De jaarlijkse open dag, met tal van activiteiten, zal plaatsvinden op zaterdag 10 juni 2017. Graag laten de vrijwilligers die dag zien wat er allemaal groeit in de tuin en vertellen daar interessante verhalen over. Zoals elk jaar is er weer een thema gekozen, dit jaar is dat INSECTEN. Niet alleen kunt u op die dag veel te weten komen over insecten die in de tuin hun nuttig werk verrichten, maar er is ook weer een wedstrijd uit geschreven: wie maakt het leukste, mooiste of gekste insect. Op deze zaterdag zullen de inzendingen in en rond de tuin een extra feestelijk aanzien geven. Het IVN en Historisch Genootschap zullen aanwezig zijn en zullen laten zien welk werk zij allemaal doen. De vrijwilligers van de kruidentuin vertellen over wat er allemaal groeit en praten na een rondleiding graag verder met een kop koffie of thee in de zo mooi gele gen tuin. Stekjes van verschillende kruiden en andere planten zullen voor een kleine bijdrage verkrijgbaar zijn. U bent welkom tussen 11 uur 's morgens en 4 uur 's middags, de toegang is, net als gedurende het gehele jaar, gratis. Na een korte inleiding over de diverse vormen van kunst maakte ze duidelijk dat de Graven van Gelre - resp. de latere Hertogen van Gelre - belangrijke opdrachtgevers waren voor een grote hoeveelheid kunstuitingen. Met name de monniken in de Ab dijkloosters speelden in de gehele middeleeuwen een fundamentele rol. Veel van de kunstvoorwerpen zoals beelden, miniaturen, manuscripten uit bekende collecties in musea, bibliotheken, abdijen e.d. in Nederland en daarbuiten konden de aanwezigen van nabij in de presentatie bewonderen onder toevoeging van een buitengewone deskundige toelichting. Om de kunstontwikkelingen en uitingen beter te kunnen plaatsen werden diverse oude kaarten en stambomen vertoond. Dit laatste was niet zonder belang, gelet op het opdrachtgeverschap van edelen en vorsten die niet alleen opdrachtgever waren voor de vaak onbekende kunstenaars, maar dikwijls een ander doel beoogden. Bij hen ging het om hun belangrijkheid, rijkdom en macht zichtbaar te maken. Natuurlijk kwamen de ontwikkelingen van het wapen en de zegels van Gelre in chronologische volgorde uitvoerig aan de orde (mispelbloem, leeuw e.d.) mede in relatie tot Geldern (plaats) en de Graven en Herto gen van Gelre. De nodige kastelen in Gelderland (bouwkunst) en portretten/schilderijen, religieuze voorwerpen e.d. maakten de presentatie en de gepassioneerd ge brachte verhalen en toelichtingen tot een hoogtepunt van het Historisch Genootschap. Terecht kan worden gesteld, gelet op de enthousiaste reacties van de aanwezigen, dat de niet aanwezigen een heel interessante lezing/presentatie over de veel zijdige Gelderse kunstgeschiedenis hebben gemist Leonard. R.G van Doornum Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Lise Roodbol, 0573 252586 of l.roodbol@kpnmail.nl

Land van Lochem | 2017 | | pagina 5