vendo." In 1907 werd "Het alom gunstig bekende Hotel met uitspanning 'De Dollehoed'zoals in het veilingboekje vermeld staat, ter veiling aangeboden door de eige naar. Het geheel omvatte "een voor weinig jaren geheel vernieuwd en verbouwd Hotel, bevattende o.m. Koffieka mer, eetzaal, conversatiezaal, 25 logeerkamers, keuken, dienstbodenkamers, 2 kelders, stalling voor paarden en automobielen; voorts tentje, terrein van vermaak, een gedeelte van den bekenden Lochemschen berg, zeer geschikt voor villabouw; bouw- en weiland; hakhout en weg. Samen groot ongeveer 27 hectaren, 35 aren" Gerrit Willem kocht de 'Dolle Hoed' en de gronden direct om het pand gelegen voor f 38.630,-. De gronden op de flanken van de berg gingen naar J.S. Voogt uit Rot terdam, J. van den Ban uit Haarlem en A.D. Hederik uit Rotterdam. J. van den Ban liet op het door hem gekochte stuk grond in 1909 een door hemzelf ont- Wia Loofaem beioekt en var ïuimt den Dollen hoed te tien, begaat eene onvergeeflijke fout De Dolle hoed ia de trols der Lochemers erenala het Boaeh de trota ia der Hagenaars. Wanneer 'a zomers de boomen met prachtig groen prjjken, trekt Zondage bjj mooi weer de geheeïe gemeente Loohem, jong en oud, patrio! ër en plebejer, boer en stedeling, naar dit inte ressante punt om te genieten van de schoons nat our en onder een kopje thee, een glaa gerste bier of een kan veraohe melk de beslommeringen der a/geloopen week te vergeten. De Dolle hoed waa in vroegere jaren eene pleisterplaats der verkoopera en graanhandelaren, thans is het een baitoDhotel en uitspanning geworden, waar men voor weinig geld een paar middaguren aangenaam kan doorbrengen. Uitgeputte Amsterdam mers toeken daar nieuwe krachtenafgeleefde Hagenaars ondergaan er eene verjongingskuur. Zon dags levert dit schild err oh tig plekje een verkwikkend schouwspel op. De Locbemscbe jeugd, stralende *an pret en levenslust, vermaakt zich met sobommel of wipplank, de moeders lepperen baar kopja thee, terwijl de vaders uit bun kroes eohnimend, ijskoud bter af en toe een slokje nemen. De Gait Jans en Gaidines op tgn Zondags gekleed, dezen met een kap, genen met de pet getooid, loopen koutend op en neer. Op eene kleine verhevenheid heeft een kapel rondreizende muziekanten, meer bekend onder den naam van Dui'sche blaaxpoep n, plaats genomen en laat Wsgueriaansche fabrikaten booren. Zg spelen liefst totkomst muziek", omdat deze nog al veel lawaai maakt en de Loehemers erg veel van luidruohtigheid op muzikaal gebied houden. worpen villa bouwen, dat de naam 'De Enk' kreeg. In landelijke dagbladen en tijdschriften verschenen rond 1890 langzamerhand steeds meer artikelen over Lochem en ook over de 'Dolle Hoed' als toeristische trekpleister. Zelfs in de 'Java-bode' werd er over ge schreven. Een journalist, waarvan slechts de initialen 'J.J' bekend zijn, schreef in de Java-bode van 26 febru ari 1890 een zeer lovend artikel over de 'Dolle Hoed' en omgeving. U kunt hieronder een gedeelte van de originele tekst lezen. De titel van het artikel luidde 'Eu- ropeesche reisindrukken van geëmeriteerden planter'. Zijn collega, de journalist Samuel Kalff, ruim zes jaar later tijdelijk in ons land verblijvend, schreef op 24 oktober 1896 in diezelfde Java-bode in zijn feuilleton 'Nederlandsche Brieven' over Lochem en omgeving o.a. het volgende: "Ja, we hebben een goeden zomer gehad!" vertelt mij Ik heb er menigen Zondag doorgebracht en in gezelsohap van mgn vriend, diens familie, eenige goede kenniseen, menig kopje thee, menig glaasje bier gedronken'. Met een gevoel van kalme tevreden heid herdenk ik die after noon bijeenkomsten onder de zware eiken- Sommige schilders leggen sieh toe op het huieeljjk leven. Zg malen voor-, aohier-, tgkamers met werkende, etende, slapende, vrijende mensohen j anderen tooveren op het doek oompleete buitentuinen met eene bonte mengeling van levende wezens. Waarom gaan tg niet ereia naar Loobem om too'n Zoodsgmiddagpretje aan da vergetelheid te ont trekken Die enkele greep nit het werkelgke leven weegt meer dan een doijjn tooneelen, welke nit des kunstenaars verbeelding voortspruiten. Tegen donker ■taan de versohillende groepen van de tafeltjes op. Men maakt sioh gereed tot de terugreis. De huifkarren, jan pietiers, equipages komen voor, nemen de levende vraobton in ontvangst en rijden weg. Do onvermoeide wandelaars wandelen naar bnis te rug. Zg die echter door bunne omwervingen ia de dennebosschen, gepaard met eene beklimming der Belvédère meer dan gewoon vermoeid tgn, waehten op de atoomtram. Wanneer de naoht het omliggend landschap als het ware met een rouwfloers bedekt, vervangt eene diepe stilte welke sleohts verbroken wordt door het gegaap van een aohterbigvenden veekooper, de opgewektheid ia den namiddag. Ik noemde daar de Belvédère en beu u dus eene kleine toelicht'ng schuldig. Da Belvédère is eene nabootsing van den Eiffeltoren in een eenigtina ander genre, dat wil seggen, men heeft het ingenieuse project van den genialen fransohman gewgsigd en als materiaal pgnboomstammen gebruikt. Men komt op de platform sonder lilt of asoenseur. Die dingen tgn ook volstrekt overbodig, want de hoogte van dat hou ten gevaarte bedraagt nog geen vijftien meter. Eu toch geniet men ven daar een heerlijk panorama. Getroost u daarom dien klim, ik, jichtig grgsaard met mim dertig jaren verblgf in de tropen, deed het ook. Een gedeelte van de originele tekst van het artikel van 'J.J.' in de Java-bode van 26 februari 1890".

Land van Lochem | 2017 | | pagina 17