De Hervormde kerk in Laren Monumenten in de gemeente Lochem (24) door CeesJan Frank Met zijn klassieke voorgevel en markante torentje is het Larense kerkgebouw een ware blikvanger in het dorpscentrum. De historische kerk, die maar net de verwoestingen van de Tweede Wereld oorlog overleefde, is beschermd als rijksmonument en heeft een bijzondere geschiedenis1. In februari 1835 was het bijna zover. De bouw van de nieuwe kerk in Laren ging zijn laatste fase in. Het werk was al zover gevorderd dat het "meubliren of inwen dig betimmeren en stucadoren" kon worden aanbe steed2. Er was heel wat aan vooraf gegaan. De oude Larense kerk Er is weinig bekend over de voorganger van de kerk, waaraan in 1835 zo druk werd gebouwd en die nog steeds het dorpsbeeld bepaalt. In de middeleeuwen viel de Larense kapel onder de parochie Lochem. Het bouwwerk, vermoedelijk een eenbeukig bakstenen kerkje met spitsboogvensters en een torentje boven de westgevel, was gewijd aan de heilige Ewalden, twee benedictijnermonniken uit de zevende eeuw, broers, die rond 695 de marteldood stierven. Eind zes tiende eeuw ging de kerk over in hervormde handen. In de jaren na 1770 werd de vervallen kerk ingrijpend hersteld, vergroot en voorzien van een toren van vier geledingen. Zo is de kerk nog weergegeven op de ka dastrale kaart van 1832. Het middeleeuwse koor is in de plattegrond nog te herkennen aan een halve krans van steunberen. Aan de westzijde prijkt het torentje. Tempel Rond 1830 bleek het bedehuis zo vervallen, dat be sloten werd tot de bouw van een geheel nieuwe kerk. Hiervoor werd een akker met de naam de Oonkshof aangekocht, een eind verderop gelegen langs de weg naar Lochem. "Het terrein is ruim en lugtig, aan openbare wegen grenzende, en voor de vestiging van eenen aan het Opperwezen gewijden tempel, alleszins geschikt', zo luidde het oordeel. Architect van de nieuwe kerk was de eerste Deventer stadsbouw meester, Bernardus van Zalingen (1806-1837), die daar in zijn korte loopbaan enkele bijzondere gebou wen ontwierp, zoals de Oude Bank van Lening (1833), het schoolgebouw van de Athenaeum Illustre aan de Grote Poot (1836)3. Verder was hij verantwoordelijk voor een grote verbouwing van het Deventer stadhuis in 1833. Nadat op 15 oktober 1835 de laatste dienst in de oude kerk was gehouden werd het nieuwe gebouw twee weken later, op 1 november, plechtig ingewijd. Bijzondere bouwstijl Het nieuwe bedehuis is een goed voorbeeld van een De kerk in Laren omstreeks 1965 (ansichtkaart collectie auteur).

Land van Lochem | 2017 | | pagina 10