Willem de Koning: rijksambtenaar en natuurliefhebber BRIEFKAART Naar aanleiding van een bijzonder poststukje uit Lochem CeesJan Frank Soms levert een speurtocht op Marktplaats een bijzondere vondst op, opgedoken uit een stoffig album of een oude kastlade: een merkwaardig documentje, dat in dit geval een onbekend stukje Lochems verleden onthult. Het brengt ons bijna honderd jaar terug in de tijd en verhaalt van een voorname rijksambtenaar met een bijzondere belangstelling voor moeder natuur. (*&c'exS^c Aan Het op het oog weinig tot de verbeelding sprekende documentje betreft een dichtbeschreven briefkaart, op 27 oktober 1919 vanuit Lochem verzonden naar een grote uitgeverij, Verlag Quelle Meyer, in Leip zig in Duitsland. Dit was een bekende en nog steeds bestaande uitgeverij, een familiebedrijf, dat in 1906 in Leipzig was gesticht. Richard Quelle en Heinrich Meyer, beiden boekhandelaren, richtten zich vooral op het uitgeven van publicaties op het gebied van natuurwetenschap en biologie1. De afzender van de briefkaart is een zekere "de Ko ning, Reichssteuereinnehmer Lochem". Deze meneer De Koning woonde volgens het kaartje aan De Bleek A276. Hij verzocht om een prijsopgave van een lange lijst met boeken, vermeld op de achterzijde van de briefkaart. Het gaat vrijwel zonder uitzondering om gewichtige Duitse studieboeken over de natuur: ver handelingen over allerlei soorten dieren, van prehis torische soorten (Tiere der Vorzeit), bijen en wespen (Bienen und Wespen) tot bosdieren (Die Tiere des Waldes). Ook specialistische botanische studies staan in het lijstje vermeld (Lehrbuch der Botanik, Niedere Pflanzen, Biologie der Pflanzen, Pfilze der Heimat). Zeventien boekwerken in totaal. Opvallende titels zijn ook Plankton Prakticum, Das Süszwasseraquarium en Die microscopische Kleinwelt der Pflanzenwelt. Van sommige boeken vroeg de Koning zelfs prijsopgave van meerdere exemplaren. De prijsopgave diende tevens als bestelling, want de Koning besluit zijn aanvraag met de mededeling, dat hij na de prijsopgave te hebben ontvangen snel zal betalen door middel van een postwissel of een check. Willem de Koning Wie was deze meneer de Koning, met zijn meer dan gemiddelde belangstelling voor de natuur? Na enig speurwerk blijkt het te gaan om een zekere Willem Jacobus Cornelis de Koning, die op 3 april (CARTE POSTALE) A 'zender"Expédilcur De briefkaart, door Willem de Koning in 1919 verstuurd aan uitgeverij Quelle Meyer in Leipzig (collectie auteur).

Land van Lochem | 2016 | | pagina 5