vanhh on. vrijdag 27 Ja a Land van uoche"1 koPÜvolge "7017 DeadhnekoP) r,20T Van de redactie De laatste aflevering van het Land van Lochem van 2016 presenteert een afwisselend kijkje in de geschiedenis van Lochem en omstreken. Eddy ter Braak neemt ons mee naar het begin van de vorige eeuw en beschrijft de stichtings geschiedenis van twee bekende instellingen, het P.W. Janssenziekenhuis in Almen en Huize P.W. Janssen in Barchem, dat laatste gevestigd in het alom bekende historische etablissement De Dolle Hoed. In dezelfde periode spelen twee andere verhalen in het Land van Lochem, dat over rijksambtenaar en natuurliefhebber Wil lem de Koning, die zich in 1912 in Lochem had gevestigd, en de geschiedenis van de Belgische vluchtelingen, die in 1914 ook in onze regio on derdak vonden. De strijd om Antwerpen bracht een grote stroom vluchtelingen op gang. Een aantal van hen kwam terecht in Lochem, ver van hun vertrouwde thuis. De belevenissen van de familie Spiwakowsky doen sterk denken aan de schrijnende vluchtelingenproblema tiek, die nu, ruim honderd jaar later het nieuws beheerst. Verder bevat het Land van Lochem onder meer een presentatie van recent onderzoek van de werkgroep Paleografie en een verslag van de succesvolle Open Dag van het Historisch Ge nootschap, die op 22 oktober plaats vond en in het teken stond van het vervoer in het verle den. Ook staat het bestuur stil bij het overlijden van Bertus Frank in een kort in memoriam. Bert was jarenlang een trouwe leverancier van vaak langlopende artikelen in het Land van Lochem en de voorganger hiervan, het Scholtampt van Lochem. Ten slotte willen we u hierbij melden, dat ons redactielid Cees Derlagen vanwege zijn verhui zing naar Rotterdam de redactie begin 2017 zal verlaten. Uiteraard komen we hier in het volgende nummer op terug. Bij deze alvast een oproep: wie heeft belangstelling voor de vrijko mende plek in ons kleine redactieteam? We zijn op zoek naar een enthousiaste vrijwilliger, liefst met enige ervaring in het beoordelen en corri geren van de aangeboden teksten en natuurlijk belangstelling in de Lochemse geschiedenis. U kunt zich melden bij de redactie. Rest ons u een mooie kersttijd en een goede jaarwisseling toe te wensen. Veel leesplezier. IN MEMORIAM Bertus Frank (1928-2016) Op 10 augustus 2016 is Bertus Frank overleden. Bert is in 1928 in Rotterdam geboren en kwam na het bombardement in 1940 naar Lochem. Het grootste deel van zijn werkzame leven was hij in dienst bij Smithuis tandtechniek. Bertus was altijd zeer geïnteresseerd in geschiedenis. Hij was vanaf het eerste uur lid van de in 1983 opgerichte Historische Vereniging Lochem. Van 1992 tot 1998 was hij bestuurslid van deze vereniging. Verder was hij betrokken bij vele activiteiten en werkgroepen, zoals de werk groep archeologie in de jaren 80 en de werkgroep Nettelhorst in de jaren 90 (onderhoud aan het terrein, later ook rondleidingen). Ook was hij vanaf 1986 tot zijn overlijden lid van de werkgroep Paleografie. Hij was ook vele jaren redactielid van ons tijdschrift en hij heeft daarna acquisitie gedaan voor de advertenties. Verder schreef hij regelmatig in het tijdschrift, onder meer over de geschiedenis van het Lochemse Rode Kruis, waarbij hij nauw betrokken is geweest. Ook heeft hij meegewerkt aan de samenstelling van een expositie hierover. Verder heeft hij de geschiedenis beschreven van de Larense muziekvereniging Apollo. Het laatste artikel van zijn hand betrof de historie van Smithuis tandtechniek, dat in 2014 in het Land van Lochem is verschenen. Tijdens de Keidagen verzorgde Bertus de inrichting en met andere genootschappers vaak ook de bemanning van de kraam van het Historisch Genootschap. Het Historisch Genootschap verliest in Bertus een lid van grote verdienste. m

Land van Lochem | 2016 | | pagina 3