Opendag in de Week van de geschiedenis met als thema "Vervoer" Toen afgelopen winter in een bestuursvergadering de jaarlijkse opendag ter sprake kwam, stond vrijwel van het begin af aan vast, dat we het dit jaar eens op een andere wijze zouden organiseren. Eerst kwam het idee naar voren een fietstocht te maken langs een aantal kenmerkende punten waar in het verleden de tram had gelopen. Mede geïnspireerd door de lezing van Focko de Zee, "Van Kruiwagen tot Arriva", was het thema niet meer zo moeilijk te bedenken, "Vervoer rond Lochem". Vervoer rond Lochem Lochem kende en kent vele facetten van vervoer. Zo zijn er in en rond Lochem nog Hessenwegen te vinden, werd (en wordt) er op de Berkel gevaren en is de oude trambaan van Deventer naar Borculo nog op veel plekken terug te vinden. Verder nog de spoorlijn van het Staatsspoor naar Pruisen, die nu door Syntus bereden wordt en niet te verge ten het Twentekanaal. Kort samengevat, het enige wat je in Lochem niet vindt is een vliegveld. Al deze transportwegen hebben hun essentiële bijdrage geleverd aan de ontsluiting van ons woongebied. Eigenlijk te veel voor één dag. Daarom werd dit jaar de meeste aandacht gegeven aan de Geldersch Overijsselsche Stoomtramweg Maatschappij (GOSM), die dit jaar 85 jaar geleden het passagiersvervoer opgaf toen de bus haar taak overnam. Centraal op de Markt Wij kwamen over deze dag in gesprek met Abellife en de VVV, die volop hun medewerking gaven en meedachten over de opzet. In plaats van ons eigen onderkomen de Veldmaat, werd de Markt de centrale plek en de daaraan gelegen voormalige RABO bank. De Markt maakte het mogelijk een aantal voorbeelden te laten zien van vervoer. Helaas is er niets bewaard gebleven van het rijdend materieel van de GOSM, maar van voorgan gers en opvolgers waren er wel voorbeelden te vinden. Zo waren er twee T-Ford bussen (GTW en ZEGO) te zien naast de modernste bus van Arriva. Een jachtwagen, oude fiet sen, een moderne elektrische auto naast twee oldtimers uit de vijftiger jaren van de vorige eeuw. Een brandweerauto uit het museum in Borculo was ook aanwezig. Opvallend was een dame die geheel in stijl op een originele Ten watjeJuMHeeljenx

Land van Lochem | 2016 | | pagina 24