opzij springend voor de rijtuigen waarvan de koet siers geen consideratie leken te hebben voor al die vreemdelingen die de stad hadden overspoeld. Voor de meeste vreemdelingen, meestal uit Oost-Europa, was Antwerpen geen einddoel van hun zwerftocht, die soms maanden had geduurd. Hun verblijf duurde daarom soms heel kort, enkele dagen, soms langer, enkele maanden. In beide gevallen verbleven ze in één van de vele morsige logementen die Antwerpen telde, voordat ze naar de Rijnkaai gingen, waar de stoomboten van de Red Star Line onder stoom lagen om ze als 'tussendekspassagiers' naar New York te brengen. Ook Jacob Spiwakowsky had zijn er zijn hoop op gevestigd om met vrouw en nog drie jonge kinderen spoedig de reis naar Amerika te maken, ze ker nu de politieke situatie in Europa na de moord op kroonprins Frans Ferdinand en zijn gemalin in Sera- jewo zo dreigend was geworden. De oorlogsverklarin gen die elkaar vanaf juli 1914 opvolgden, betekenden echter het einde van de geregelde scheepvaartver bindingen tussen Antwerpen en New York. Zo zaten zij en de vele, vaak berooide, emigranten opgesloten in een stad die zij meer en meer in een vesting zagen veranderen, en na de Duitse inval in België als een bedreigde en in de daarop volgende maanden als een belegerde vesting. Strijd om Antwerpen Op 28 september 1914 begon de strijd om Antwer pen. De hoofdmacht van het Duitse leger trok Noord Frankrijk binnen en zo'n 100.000 Duitse soldaten moesten Antwerpen innemen. De Stelling bleek niet bestand tegen het moderne Duitse geschut: één voor één werden de buitenste forten en schansen in puin geschoten. Ook de - toen nog minieme - Engelse en Franse hulp kon de stad niet redden en op 7 oktober eisten de Duitsers de overgave van Antwerpen. Na weigering werd de gehele stad ontruimd en trok het Belgische leger zich terug in de richting van Gent. Op de avond van 8 oktober begon het bombardement van Antwerpen. Meer dan 4000 granaten en 140 bommen deden hun verwoestende werk. Duizenden burgers verdrongen zich vergeefs op de kaden om een uitweg te vinden uit de brandende stad. In Nederland, vooral in Brabant, in steden als Roo sendaal en Bergen-op- Zoom, zo dicht bij de grens, volgde men ongerust de ontwikkelingen. Het bran dende Antwerpen was in de verte te zien. Het bom bardement was zo hevig dat de huizen trilden. Een inwoner schreef dat iedereen de straat op ging om 'dit onvergetelijke moment in de wereldgeschiedenis te bespreken en het zo ten volle mee te maken' Zelfs op de Zeeuwse eilanden vreesden de inwoners voor schade aan hun huizen. Al in de eerste dagen van de oorlog waren er veel Bel gen naar Nederland gevlucht. De val van Antwerpen begin oktober 1914 veroorzaakte echter een enorme stroom vluchtelingen. Honderdduizenden Belgen pas seerden bij Hoogerheide en Wouw de Nederlandse grens. In een lange stoet liepen ze met ezelwagens, hondenkarren, krui- en kinderwagens urenlang om het neutrale Nederland te bereiken. Ze brachten de nacht door in de berm, zonder onderdak, eten of drinken. In totaal vluchtten circa één miljoen Belgen naar Nederland. Een half miljoen week uit naar Frank rijk of Engeland. De meeste vluchtelingen keerden snel terug naar hun land nadat de Duitsers daarvoor toestemming hadden gegeven en de orde hersteld leek te zijn. Het gezin Spiwakowsky in Lochem Eén van deze vluchtelingen was Jacob Spiwakowsky, die met zijn gezin op 14 oktober in Lochem werd geregistreerd en die hier onderdak kreeg. Zo treffen we in het overzicht1 dat op het stadhuis onder het toeziend oog van de burgemeester, veldwachters en enkele nieuwsgierige ambtenaren werd opgesteld de volgende namen aan: Bonvb af dornont van Antwerpen, 7. 8 en 9 Ootóbef 1014 Eon dor menigvuldig* wolk* door brand worden vorniold Van de gevolgen van het bombardement werden ansichtkaarten vervaardigd met een propagandistisch doel (Nationaal Archief). 1 Archief RAZ Zutphen onder inv. 1002-1338

Land van Lochem | 2016 | | pagina 21