Barchem In 1925 kwamen het echtpaar weer 'onze' richting op. Ze lieten in Barchem vlak bij de uitspanning De Dolle Hoed een land huis bouwen, ontworpen door de archi tecten G.J. Postel en A.J. Jansen. Het werd een modern groot huis, dat van alle ge makken was voorzien, met ruime kamers en veranda's en balkons aan alle zijden. Het kreeg de naam Het Onland, genoemd naar het gebied waarin het lag. Het lag geheel verscholen tussen de bomen. Een jaar later kocht het echtpaar het noodlijdende hotel De Dolle Hoed met de bedoeling het met tuin en overtuin aan de vereniging Pro Senectute ('voor de ouderdom') te schenken. Het moest een verzorgingshuis voor ou deren worden. De vereniging kreeg van het echtpaar ook nog een behoorlijk bedrag om het huis te kunnen laten verbouwen en de eerstkomende jaren te kun nen bekostigen. Maar ook in Barchem bleef het echtpaar weer niet lang wonen. Het huis was wel erg groot en Pieter Leendert van der Harst was heel vaak afwezig. Zijn vrouw zat dan alleen in het grote huis, dat behoorlijk afgelegen lag van de bewoonde wereld. Hij had in 1926 zijn actieve loopbaan als arts welis waar beëindigd, maar was toch nog steeds veelvuldig op pad. Hij had echter na 1926 ook zijn werk als homeopa thisch arts nog niet vaarwel gezegd. Dat blijkt wel uit het feit, dat de grootvader van mijn vrouw hem in 1927 nog als patiënt thuis heeft bezocht, toen bleek, dat de reguliere artsen hem niet meer konden helpen. Van der Harst was voor hem de laatste strohalm, zo blijkt uit een overgebleven brief. Van der Harst ont ving dus toen nog patiënten aan huis in Barchem. Hij zal daarnaast echter vaak onderweg zijn geweest in verband met functies verband houdend met en lezin gen over homeopathie, waar hij zo'n groot voorstan der van was, of voor het Groene Kruis, welke organisa tie hij zo'n warm hart toedroeg. In 1929 schonk het echtpaar het Groene Kruis in Drie bergen een herstellingsoord, waar vrouwen en meis jes, die overwerkt waren, of verzwakt na een acute ziekte, een aangenaam verblijf werd geboden door het doen van een rustkuur. Het kreeg de wat vreemde naam De Harst Hulst. Scheveningen - Menton In 1931, het jaar dat dr. Van der Harst zijn 40-jarig arts jubileum vierde, verhuisde het echtpaar alweer. Nu naar Scheveningen, waar ze aan de Nieuwe Duinweg een prachtig nieuw huis betrokken. Maar dat was ook weer niet voor lang, want in 1933 vertrokken ze naar Menton-Garavan aan de Franse Rivièra. Waarschijnlijk vanwege hun gezondheid. Op 6 december 1936 stierf Pieter Leendert van der Harst; echter niet in Frankrijk, maar in het ziekenhuis in Arnhem, 71 jaar oud. Hij werd in Den Haag begra ven. Clara Elisabeth van der Harst-Janssen overleefde hem nog veertien jaar. Ze bleef waarschijnlijk in Menton wonen. Maar ook zij overleed in 1950 in Nederland, in Den Haag, op 74-jarige leeftijd. Taco Hajo en Henriëtte Cornelia van den Honert Zij waren de beide kinderen van Derk Jacob van den Honert en Clara Elisabeth Janssen. Zij bleven, zoals vermeld, na de scheiding van hun ouders bij hun moeder. Of zij nadien nog contact met hun vader heb ben gehad, is niet bekend. Bij hun komst in Almen in 1905 was Henriëtte Cornelia 8 en Taco Hajo 6 jaar oud. Bij de scheiding van hun ouders in 1911 waren ze 14 en 12 jaar en bij het tweede huwelijk van hun moe der in 1917 20 en 18 jaar oud. Ze schijnen een goede bij LiOchem De Dolle Hoed. Hotel „De dolle hoed" to Lochom, hot geschenk van dr. Van der Harst aan de verecniging „Pro Senectute".

Land van Lochem | 2016 | | pagina 18