Het nieuwe De Ehze is een huis gebouwd in Engelse landhuisstijl. De architect was Albertus Johannes Jansen. Hij was vanaf 1903 de gemeente-architect van Gorssel.6 Gedurende de afbraak van het oude en de bouw van het nieuwe huis woonde het echtpaar in een dichtbij gelegen huis, dat De Wachtpost genoemd werd. Nu draagt het de naam De Schalmei, een naam afkom stig van de latere bewoner/eigenaar van het huis, de dirigent Johan Wagenaar.7 Vanwege het niet rendabel kunnen krijgen van het ziekenhuis, werd het in 1919 aan de gemeente Am sterdam geschonken op voorwaarde, dat de naam P.W. Janssen- ziekenhuis behouden zou blijven en dat P.L. van der Harst als geneesheer aan het zieken huis verbonden zou blijven. De stad accepteerde het geschenk in eerste instantie, maar gaf het na een jaar toch maar weer terug, omdat ook zij het ziekenhuis niet rendabel konden krijgen. Toen dr. HJ.Ph. Fesevur, geneesheer-directeur van het St. Geertruiden Ziekenhuis in Deventer hier lucht van kreeg, deed hij alle moeite om het Almense zieken huis voor de gemeente Deventer in handen te krijgen. Zijn ziekenhuis had ruimtegebrek en het ziekenhuis in Almen zou heel geschikt zijn om de sanatoriumpa tiënten in onder te brengen. Met moeite kon hij het gemeentebestuur overtuigen en kon de deal gesloten worden. Deventer heeft tot 1993 gebruik gemaakt van het sanatorium in Almen. Daarna verhuisden de 160 bewoners van het P.W. Janssenhuis naar Colmschate, waar een geheel nieuw en modern complex voor hen was gebouwd (het P.W. Janssen Verpleeghuis). Toen J.F.L. de Balbian Verster in 1919 als journalist8 Al men bezocht, om over de schenking van het P.W. Jans sen-ziekenhuis aan de stad Amsterdam te schrijven, schreef hij o.a. het volgende: "Dat de nagedachtenis van den filanthroop P.W. Janssen bij het echtpaar in eere wordt gehouden, blijkt wel uit een gebouw in de kom van het kleine dorp. Het heet 'Ons Huis' en dient voor het houden van bijeenkomsten en lezingen tot ontwikkeling van de bevolking'.' Het lijkt er op, dat Clara Elisabeth er voor had gezorgd, dat ook in Almen de volksontwikke ling niet werd vergeten. Maar zeker heid over haar bemoeienis met het ontstaan van het Almense dorpshuis is er niet. Wel heeft Almen nog altijd een dorpshuis, dat de naam Ons Huis draagt. Amsterdam - Rijssenburg Nadat het echtpaar Van der Harst- Janssen in 1921 het ziekenhuis aan de gemeente Deventer had overge daan, vertrok het naar Amsterdam. Hun verblijf in de nieuwe villa in Almen had niet meer dan twee jaar geduurd. Ook in Amsterdam bleven ze echter maar kort. Nog in hetzelfde jaar verhuisden ze alweer, nu naar Rij- senburg bij Utrecht. Pieter Leendert ging werken in de polikliniek van het Homeopathisch Ziekenhuis aan de Catharijnesingel in Utrecht, waar hij ook lid van de raad van bestuur werd. In 1925, in de tijd dat ze verblijf hielden in Rijsenburg, schonk het echtpaar de vereniging het Groene Kruis een badhuis, gelegen aan de Loolaan in Driebergen. Het P.W. Janssen-ziekenhuis kort na de opening. P.L. van der Harst (2e van links) in de polikliniek van het Homeopathisch Ziekenhuis te Utrecht.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 17