16 Ziekenhuis In 1911 werden de plannen voor de bouw van een homeopathisch ziekenhuis in Almen een stuk reëler. Clara Elisabeth, die na de dood van haar vader in 1903 over een enorm groot geërfd bedrag beschikte, kon in financieel op zicht doen en laten wat ze wilde. In verband met de plannen voor het ziekenhuis kocht ze in 1911 van baron Otto van Wassenaer het huis De Hoogenkamp. Dit grote huis was in 1841 op het oostelijk deel van het landgoed Pieter Leendert van der Harst en Clara Elisabeth van den Honert moeten elkaar al spoedig zijn tegengeko men bij het bezoeken van zieke dorpelingen. Hij als arts en zij als weldoener en bezoeker van zieken en zwakken. In een artikel in het Algemeen Handelsblad van 18 juni 1915 naar aanleiding van de opening van het ziekenhuis in Almen staat te lezen, dat Pieter Leendert in zijn toespraak vertelde, dat hij na zijn komst in de gemeente Gorssel al spoedig van mevrouw Janssen alle steun ondervond, ook met de daad. Zij steunde zijn werk, zowel in de armste woning als in de groot ste hofstede, en zij deed dit op een wijze, die haar deed kennen als een geboren verpleegster. Toen al begon de gedachte bij hen beiden op te komen, om een klein ziekenhuis in de gemeente te stichten. Het leidde er toe, dat er in de loop der tijd tussen beiden een zeer vertrouwelijke relatie ontstond. Of dit ook nog van invloed is geweest op het mislukken van het huwelijk tussen Derk Jacob van den Honert en Clara Elisabeth Janssen, is niet duidelijk. Het echtpaar was in de loop der jaren blijkbaar uit elkaar gegroeid. Derk Jacob verbleef vanwege zijn werk veel in Amster dam. Na hun scheiding in 1911 bleef Clara Elisabeth uiteindelijk met haar beide kinderen op het huis wo nen. Vanaf 1912 werd ze, wat betreft het beheer van het landgoed, bijgestaan door Jan Lokker, een zwager van Pieter Leendert van der Harst. De jaren in Almen zullen voor Adriana Elisabeth van der Harst-van der Meer over het algemeen geen pret tige jaren zijn geweest. Uit het bevolkingsregister van Almen blijkt, dat zich op 10 juli 1914 een nieuwe huis arts met zijn vrouw in de woning van Pieter Leendert en Adriana Elisabeth vestigde. Het echtpaar Van der Harst-van der Meer had dus voor die tijd de woning al verlaten. Het ziet er dan ook naar uit, dat Adriana Elisa beth al een aantal jaren voor hun scheiding uit Almen was vertrok ken. De Ehze gebouwd. Het werd omstreeks 1912 afgebro ken om plaats te maken voor het nieuwe ziekenhuis. In 1913 werd het ziekenhuis gebouwd, naar een ont werp van de architecten G.N. Itz en J.P. Stok. Itz was geboren in Zutphen en op dat moment hoogleraar aan de TH in Delft. Het ziekenhuis kreeg de naam PW. Janssen-zieken- huis, ter nagedachtenis aan de vader van Clara Elisa beth. Pieter Leendert werd de directeur-geneesheer. Het was het tweede homeopathische ziekenhuis van ons land. De bouw en inrichting waren volgens de laatste moderne inzichten. Kosten nog moeite waren gespaard. De opening van het ziekenhuis vond echter pas in juni 1915 plaats. Dat had o.a. te maken met het feit, dat er in 1914 93 Belgische vluchtelingen in het ziekenhuis waren ondergebracht. De opening werd groots gevierd. Maar in de jaren daarna bleek, dat ze het ziekenhuis niet rendabel kon den krijgen. Er kwamen te weinig patiënten, waardoor er steeds veel eigen geld ingebracht moest worden.5 Ondertussen was in 1916 ook het huwelijk van Pieter Leendert en Adriana Elisabeth ontbonden. Niets weer hield Pieter Leendert en Clara Elisabeth om met elkaar te trouwen. Dat gebeurde in 1917 in Amsterdam. De nieuwe Ehze en het nieuwe Almense ziekenhuis Pieter Leendert, die licht, lucht en ruimte erg belang rijk vond voor een goede gezondheid, vond het oude huis De Ehze maar niets om in te wonen. Daarom werd het in 1918 afgebroken en vervangen door de moderne villa, die er nu nog staat. Q_ Het nieuwe landgoed De Ehze.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 16