Abraham van der Harst en zijn vrouw Johanna Hoogenraad. Hij volgde de medicijnenstudie in zijn geboortestad. Na zijn afstuderen in 1891 kreeg hij een aanstelling als officier van gezondheid bij de marine in Den Helder. Nog in hetzelfde jaar trouwde hij met Adriana Elisabeth van der Meer. Ook zij gingen, net als het vorige echtpaar, voor korte tijd in Den Helder wonen. Nog geen jaar later ging Adriana Elisabeth naar Leiden terug. Pieter Leendert was na melijk geplaatst op het schroefstoom- schip Van Galen en ging voor langere tijd buitengaats. Mogelijk heeft hij in de jaren daarna ook veel op schepen gediend, de naam van Adriana Elisa beth komt tenminste niet meer in het bevolkingsregister van Den Helder voor. Pas in 1899 verliet Pieter Leendert de marinedienst. Hij werd huisarts in Alphen aan den Rijn en daarheen ver huisde het echtpaar ook. Pieter Leendert was ondertussen over tuigd geraakt van de zin van homeo pathische geneeskunst, waar hij een fervent aanhanger van werd. Hij was in 1902 de eerste gemeentelijke arts in ons land, die werkte op homeopathi sche wijze. Hij werd een druk man, die overal de homeopathie propageerde. Daarnaast was hij ook bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Deze vereniging, opgericht in 1900, was actief bij het verzorgen en Taco Hajo en Henriëtte Cornelia van den Honert geschilderd door Philipp Alexius de verplegen van zieken en het verbeteren Laszlo in 1905. van de hygiënische omstandigheden in de verschillende woonplaatsen, schilderij. Het definitieve portret heeft hij waarschijn- ongeacht de godsdienstige levensbeschouwing van lijk in zijn atelier in Wenen geschilderd (vandaar ook de leden. In 1903 verliet het echtpaar Van der Harst die twee voorstudies)4. Alphen om zich in Leiden te vestigen. Hier kreeg Pie ter Leendert het blijkbaar in de loop der jaren zo druk, Men zou naar aanleiding van het voorgaande kun- dat zij in 1906 besloten het ergens anders rustiger aan nen denken, dat de familie zich zeer wel voelde op dit te gaan doen. prachtige buitengoed. Maar dat blijkt toch (groten) deels schijn te zijn geweest. Slechts zes jaar na hun Van der Harst naar Almen vestiging in Almen, in 1911, werd de scheiding tus- En dat ergens anders werd Almen. Waarom de keuze sen Derk Jacob en Clara Elisabeth uitgesproken. Derk op Almen viel, zo ver van hun leefgebied tot dan toe Jacob had overspel gepleegd en werd als schuldige vandaan, is niet duidelijk. Mogelijk had Pieter Leen- aangemerkt. Hij vertrok uiteindelijk in 1912 definitief dert gedurende zijn diensttijd bij de marine in Den naar Amsterdam. Clara Elisabeth, die in de tussentijd Helder collega luitenant Derk Jacob van der Honert le- in Zutphen had gewoond, kwam daarna met beide ren kennen en hadden zij contact gehouden. Mogelijk kinderen weer op De Ehze wonen. heeft Van der Honert hem op die manier op de vrijge komen plaats voor huisarts in Almen kunnen wijzen. Pieter Leendert van der Harst Feit is, dat het echtpaar Van der Harst zich op 24 Pieter Leendert werd in 1865 in Leiden geboren augustus 1906 in Almen op A 46 het doktershuis) liet als vierde van de elf kinderen van het schoolhoofd inschrijven.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 15