Pieter Leendert van der Harst en Clara Elisabeth Janssen Een spraakmakend echtpaar Eddy ter Braak De beide namen in de titel van dit artikel zullen de meesten van u niets zeggen. In de oude Lo- chemse bevolkingsregisters komt u ze ook niet tegen. Maar wel in die van Gorssel en Laren. Rond 1918 bewoonde het echtpaar huize De Ehze in Almen en later, rond 1928, huize Het Onland in Barchem. Zij waren de initiators van het P.W. Janssenziekenhuis in Almen (nu Hotel Landgoed Ehzerwold) en Huize P.W. Janssen in Barchem (op de plek van het vroegere hotel De Dolle Hoed). Beide instellingen zijn ondertussen al weer uit onze omgeving verdwenen. Clara Elisabeth Janssen Zij was de jongste dochter van de schatrijke Am sterdamse ondernemer en filantroop Peter Wilhelm Janssen en zijn vrouw Folmina Margaretha Peters. Het echtpaar had zeven kinderen. P.W. Janssen kwam oorspronkelijk van het Duitse ei land Wangerooge. Hij vertrok als jonge man naar Am sterdam, omdat hij dacht dat daar voor hem meer za kelijke kansen zouden liggen. Die waren er inderdaad voor hem. Eerst was hij werkzaam in de tabakshandel en later in de graanhandel. Met de laatste werd hij behoorlijk rijk. Maar toen hij door tabakshandelaar Nienhuys bij diens handel betrokken werd - samen richtten ze in 1869 de Deli Maatschappij op - leverde hem dat binnen enkele jaren een enorm fortuin op1. In 1898 trok hij zich op 77-jarige leeftijd als zeer gefor tuneerd man uit zijn handelszaken terug. H.C. van den Honert nam de leiding over. De beide zoons van P.W. Janssen bleven bij de zaak betrokken. Gestimuleerd door zijn oudste zoon Christian Wilhelm besloot Peter een deel van zijn verdiende geld aan goede doelen te gaan besteden, meestal ten behoeve van sociaal zwakken en minderbedeelden2. Zoon Christian Wilhelm was al vroeg een zeer sociaal betrokken mens. Toen hij in 1889 op Sumatra een plantage overnam, ondernam hij al gauw initiatieven om de gezondheidstoestand en het opleidingsniveau van zijn werknemers ter plekke te verbeteren. Dat was in die tijd heel ongebruikelijk. Hij was in 1896 medeoprichter (samen met Hélène Mercier) en eerste directeur van de N.V. Bouwonder neming 'Jordaan', welke als doel had goede woningen te bouwen voor de arbeidende klasse. Daarnaast was hij ook medeoprichter en financier (met zijn vader)

Land van Lochem | 2016 | | pagina 13