Veldkeien Markt Lochem vroeger betaalmiddel De plaatselijke krant kopte in die dagen: Voorlangs het postkantoor en de winkels aan de Markt te Lochem leggen stratenmakers een wandelpad aan van gele stenen. En zo is het ook. Terug naar de achttiende eeuw In het jaar 1712 werd een Reglement over 'tpoort en Burgerregt der stad Lochem uitgevaardigd. Artikel 6 en 7 van dit reglement gaan over de finan ciële eisen die aan de toelating tot de burgerschap werden gesteld. Art. 6 Dae hij voor die Burgerwinninge zal betalen vijftig caroli guldens, en die aen een Burgerdogter of weduwe trouwt, vijf en twintig guldens, en daerenboven aen de secreta ris voor het registreren van zijn name in 't Burgerboek twaalf stuivers als van ouds gebruijklijk. Art. 7 Dae hij nog boven en behalven voorsz.somma van 50 of 25 guldens aen de stad zal betaelen vijf guldens tot het maeken van een roede straats ad 16 voets of de roede straats op haar costen bezorgen. Wanneer we de daadwerkelijke inschrijvingen onder de loep nemen dan zien we dat de roede straats (voor zover vermeld) meestal net buiten de poorten wordt gelegd, zoals: 13-6-1746 Hij legt een roede straats voor de Walder- poort 12-6-1748 Een roede straats gemaakt buijten Walder- poort 27-10-1750 De roede straats gelegt buijtten Smee- despoort 7-9-1751 De roede straats gelegt voor de Moolen- poort 12-4-1757 De roede straats gelegt bij de Wagt Het valt op dat de vermeldingen allemaal vallen binnen de tijdsperiode van 1730 tot 1769. Misschien vond de toen zittende secretaris het belangrijk ge noeg om dit gegeven te vermelden.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 27