De bestrating op de Lochemse Markt Eerste aanzet tot een historisch onderzoek van de Lochemse keitjes André Reincke Bij de onlangs gevoerde discussie over de keitjes op de Markt van Lochem heeft de Monumen tencommissie ons gevraagd om historische informatie over dit onderwerp, als een deugdelijke onderbouwing voor een pleidooi tot behoud en bescherming van deze historische bestrating. Het is mij gebleken dat er maar heel weinig in de archieven is te vinden. Wel staat vast dat de keitjes een lange historie kennen en voor Lochem van essentieel belang zijn geweest voor de stedelijke bestrating. Dit artikel is wat mij betreft een 'stand van zaken' en in sommige onderde len gebaseerd op vermoedens. Om de discussie echter levend te houden heb ik gemeend mijn bevindingen tot zover alvast te publiceren. Wanneer er nieuw materiaal naar boven komt zal dit zeker gemeld worden. Uit een archiefstuk van het Regionaal Archief Zutphen blijkt dat er in de jaren 1975-1978 plannen zijn ge maakt voor de herinrichting van de Kleine en Grote Markt in Lochem. Het gereedkomen van de restauratie van de Gudula- kerk was aanleiding voor het gemeentebestuur van Lochem om aan het Stedebouwkundig Bureau Sep- pen B.V. te Amsterdam de opdracht te verstrekken een plan te ontwikkelen voor de renovatie van de omgeving van de kerk. Dit resulteerde in een ambitieus voorstel waarbij de kleine Markt van een gazon zou worden voorzien, om ringd door een laag muurtje, en de Grote Markt ge heel opnieuw zou worden bestraat met de bestaande zwerfkeien. Verder voorziet het plan in vernieuwing of verplaatsing van lampen, banken, parkeermeters, papierbakken enzovoorts. Artikel 5 van het plan geeft een uitvoerige beschrij ving van de manier waarop de bestrating van keien moet worden heraangelegd: De bestrating van de Grote Markt heeft een verrassend levendig effect door de zwerfkeiverharding, die duizenden zachtglimmende vlekjes veroorzaakt en als het ware als een rullig tapijt in deze ruimte is gelegen. Om dit moeilijk te bestraten materiaal alsnog enigszins strak en beloopbaar te kunnen leggen, zet men eerst de grotere, zware zwerfkeien in banen met een onderlinge afstand van rond de 70 cm uit. Deze richtkeien worden zo gelegd, dat de meest vlakke zijde boven komt liggen. Deze vlakke zijde wordt gebruikt om het gewenste profiel uit te zetten. De ruimten tussen deze banen worden nu opgevuld met kleinere zwerfkeien, welke op hun kop worden gestraat om een goed houvast te geven. Het werken met dit ma teriaal eist zeer veel vakmanschap van de stratenmaker. In de bijbehorende kostenbegroting betekent dit: Bestrating, opnemen, schoonmaken, zandbedverbete- ring, straten met nieuw materiaal en herstraten met aan wezig materiaal 6350 m2 a f. 47,50 f. 301.625,--. Het gehele plan kwam, afgerond, uit op een bedrag van f. 650.000,-- Dit bleek voor het Gemeentebestuur echter een brug te ver. Men hakte de plannen in twee delen waarbij de eerste fase zou bestaan uit de Kleine Markt en een smalle strook langs de noordzijde van de kerk. Dit gedeelte van het plan zou f 212.000,-- kosten. Zoals eerder vermeld ging dit om het leggen van een gazon en het maken van een muurtje. Aldus geschiedde maar hoe het is gegaan met de 2e fase, dus de grote Markt, vertelt dit archiefstuk niet. Toch is uit overlevering wel bekend dat de keien eruit zijn gehaald en opnieuw aangelegd. Maar of dit gebeurd is zoals het plan had voorgeschreven valt te betwijfelen. Jammer, want was dat wel gebeurd dan zouden er nu waarschijnlijk minder problemen met de begaanbaar heid zijn geweest. We moeten echter ook erkennen dat bijvoorbeeld de jaarlijkse Kermis op deze Markt, gezien het grote gewicht van de attracties, een zware wissel trekt op deze bestrating. Ook toen werd er gediscussieerd over het historisch belang van de keitjes op de Markt en ook toen had men daar best oog voor.

Land van Lochem | 2016 | | pagina 26